Poniedziałek, 16 grudnia 2019

imieniny: Albiny, Zdzisławy, Adelajdy

RSS

Kultura

Fascynujące dzieje Grobników

10.02.2019 06:00 | 0 komentarzy | ż

Historia niewielkiej wsi pod Głubczycami zafascynowała mieszkańca Kornic Alfreda Musztala. Postanowił podzielić się swoją wiedzą z Czytelnikami Nowin.

Fascynujące dzieje Grobników
Grobniki (fot. Google Maps)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Kiedy w latach 80. ubiegłego stulecia pierwszy raz zobaczyłem tę wioskę pod Głubczycami, przerażony byłem obrazem biedy. Wieś zamieszkiwali głównie kresowiacy, którzy nie czuli się gospodarzami swoich gospodarstw i miejscowości. Wszak zajęli miejsce po Niemcach. Jakież było moje zdziwienie, kiedy w moje ręce dostała się książka napisana przez Mariana Alfreda Orłowskiego „Joannici na ziemi głubczyckiej. Dzieje komturii i wsi Grobniki” – pisze pan Alfred.

Z lektury monografii wsi wyłania się obraz dynamicznie rozwijającej się osady, która już w XIX wieku dysponowała dostępem do elektryczności oraz wodociągami. Pan Alfred Musztal ponownie odwiedził wieś. Z satysfakcją zauważył, że poprawiły się warunki życia mieszkańców. – Widać, że i mentalnie ludność Grobników się zmieniła – pisze mieszkaniec Kornic, zachęcając Czytelników Nowin do poznawania dziejów oraz zwiedzania naszego regionu.

(ż)