Czwartek, 15 kwietnia 2021

imieniny: Anastazji, Wacława, Leonida

RSS

Podpisują umowy na kotły. I je... zrywają

09.02.2019 19:00 | 10 komentarzy | art

Najpierw wnioskowali o dotacje do wymiany kotłów, by potem z nich rezygnować. Tymczasem w tym roku program udzielania dotacji może ulec zmianom.

Podpisują umowy na kotły. I je... zrywają
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kanalizacja ważniejsza od kotłów

– W tym roku możemy zaciągnąć jeszcze maksymalnie 300 tys. zł kredytów i pożyczek by zmieścić się w ustawowych wskaźnikach – tłumaczy Małgorzata Gąsior, skarbnik gminy. To niewiele, tym bardziej, że gmina zaplanowała w tym roku jeszcze budowę kanalizacji sanitarnej na ul. Granice w Połomi. Koszt to 1,2 mln zł. Gmina może pozyskać 40 procent tej kwoty w ramach dofinansowania z WFOŚiGW. Resztę kosztów planowała pokryć częściowo z pożyczek. Ale jeśli będzie musiała wziąć pożyczkę by mieć środki na udzielanie dofinansowań dla mieszkańców na kotły, to już nie będzie mogła zaciągnąć pożyczki na kanalizację.

Tymczasem, nie brak opinii, że to kanalizacji jest ważniejsza. – Ludzie i tak będą musieli wymienić stare kotły jak nadejdą ostateczne terminy (określone w uchwale antysmogowej – przyp. red.), czy będzie dotacja z gminy, czy jej nie będzie. Kanalizacja jest w tym momencie ważniejsza – uważa radny Roman Goik.

Będą dyskutować

Może być więc tak, że tegoroczna dotacja do wymiany kotłów wyniesie nie 5 tys. zł, a maksymalnie 3 tys. zł dla 90 osób, bo na tyle gminę będzie stać (środki są już zabezpieczone). Takiego rozwiązanie nie chce jednak wójt. - Sprawiedliwie byłoby gdyby w tym roku dotacja wynosiła tyle samo ile w roku poprzednim, a więc również 5 tys. zł – uważa Szymanek. Na razie jednak nie wiadomo skąd gmina weźmie brakujące pieniądze. W ostateczności może zostać przyjęte rozwiązanie, że sama wysokość dotacji dla mieszkańców nie zostanie zmniejszona, ale programem objętych zostanie po prostu mniej osób. Nie 90, a około 54. Ale to raczej ostateczność. Do tematu urzędnicy i włodarze będą jeszcze wracać.

(art)