Niedziela, 16 maja 2021

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Wojciech Węglorz nadal sołtysem

06.02.2019 10:38 | 0 komentarzy | mad

Ponad 200 mieszkańców Rud wzięło udział w spotkaniu wiejskim, które odbyło się we wtorek 5 lutego w miejscowej szkole.

Wojciech Węglorz nadal sołtysem
Wojciech Węglorz (46 l.) sołtysem Rud był przez cztery poprzednie lata. Wcześniej, przez dwie kadencje rządził w Rudzie Kozielskiej, w sołectwie, którego był wówczas mieszkańcem.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Inwestycje za miliony

Na początku spotkania dotychczasowy sołtys, Wojciech Węglorz dziękował za czteroletnią współpracę. Szczególne słowa uznania skierował w stronę lokalnych stowarzyszeń. Mówił także o dokonanych zadaniach, tych finansowanych ze środków sołeckich (sołectwo rokrocznie otrzymuje od gminy około 33 tys. złotych), jak i tych, które finansuje gmina (m.in. remonty dróg). Była też mowa o inwestycjach współfinansowanych ze środków zewnętrznych (m.in. kanalizacja). Sołtys zauważał, że wszystkie dokonane inwestycje przez cztery poprzednie lata wyniosły ponad 5 mln zł, w to nie wliczono jednak kanalizacji, której wykonanie wynosi około 7,5 mln złotych.

Obecny na spotkaniu burmistrz Paweł Macha dziękował za dotychczasową współpracę. – Pan sołtys bardzo wysoko podniósł poprzeczkę – mówił. Wspólnie ze swoją zastępczynią Sylwią Brzezicką-Tesarczyk wręczyli także W. Węglorzowi bukiet kwiatów.

Dwóch kandydatów

O stanowisko sołtysa ubiegało się dwóch kandydatów: Wojciech Węglorz oraz Ewelina Maruszak. Druga kandydatka poprosiła o głos, chciała zaprezentować swoją kandydaturę, co na spotkaniach wiejskich jest rzadkością.

W swojej wypowiedzi określała się jako „osoba nieznana” chcąca „działać w wierze społecznej”. Poruszyła temat przysiółku Brantolka, czyli miejsca, w którym mieszka. Mówiła m.in. o braku tam chodników, co jak zauważała, ma fatalny wpływ na bezpieczeństwo poruszających się w tym miejscu mieszkańców, szczególnie dzieci. Była też mowa o autobusie, zauważała, że to dzięki jej zaangażowaniu ten zaczął jeździć do Brantolki. Podkreślała, że działania na rzecz sołectwa podejmowała dużo szybciej, jeszcze tam nie mieszkając. Bo do Rud kilka lat temu przeprowadziła się z Rybnika.

Z jej słowami nie zgodził się Paweł Macha, pomiędzy burmistrzem a mieszkanką doszło do zgrzytu. Szef Kuźni Raciborskiej mówił, że to nie ona finalnie doprowadziła do kursowania wskazanego przez nią autobusu. – Ta pani nie załatwiła niczego bez konsultacji – mówił P. Macha. – Oczywiście, bo nie ja jestem organem decydującym – odparła kandydatka.

Sołtys i rada

Następnie mieszkańcy otrzymali karty do głosowania. 120 osób opowiedziało się za Wojciechem Węglorzem, 83 za Eweliną Maruszak. Tym samym dotychczasowy sołtys będzie sprawował władzę w Rudach przez kolejne pięć lat. W skład rady sołeckiej weszli natomiast: Sebastian Okulicki, Artur Bębenek, Ryszard Belkius, Agnieszka Gąsiorkiewicz-Gluck, Ewelina Maruszak, Tomasz Sokołowski, Paweł Kuna, Dawid Bartodziej, Jan Mucha, Grzegorz Tomasiak, Adam Zieleń, Roman Oberaj, Zofia Morgała oraz Marcin Wenglorz.

Ludzie:

Paweł Macha

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Sylwia Brzezicka-Tesarczyk

Sylwia Brzezicka-Tesarczyk

Wiceburmistrz Kuźni Raciborskiej