Czwartek, 17 czerwca 2021

imieniny: Laury, Alberta, Marcjana

RSS

W najmniejszym sołectwie wybrano sołtysa [ZDJĘCIA]

05.02.2019 07:10 | 0 komentarzy | mad

Mowa o najmniejszym sołectwie w gminie Pietrowice Wielkie, czyli o Amandowie. Wybory zwołano na poniedziałek 4 lutego; odbyły się w miejscowej świetlicy. Zgodnie z zaproponowanymi zmianami kadencja sołtysa oraz rady, trwać będzie tyle samo, co kadencja w samorządzie, czyli pięć lat.

W najmniejszym sołectwie wybrano sołtysa [ZDJĘCIA]
Teresa Dudek (39 l.) mężatka, ma jedno dziecko. Na co dzień jest pracownikiem biurowym w jednej z firm na terenie Pietrowic Wielkich.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pięć lat rządów

Teresa Dudek to sołtys, która przejęła rządzenie w Amandowie cztery lata temu. Jej przywództwo okazało się udane, bo mieszkańcy nie chcieli innego szefa. – My chcemy panią sołtys Dudek, liczymy na więcej – dało się usłyszeć w miejscowej świetlicy, kiedy wójt Andrzej Wawrzynek zachęcał mieszkańców do zgłaszania kandydatur. Głosowanie było więc formalnością. W skład rady sołeckiej weszli natomiast: Marian Adamczyk, Beata Jaworska, Marzena Franczyk, Dorota Adamczyk oraz Hubert Wilczek.

Sołtys Teresa Dudek dziękowała za czteroletnią współpracę oraz za ponowne poparcie. – Jestem otwarta na wasze słowo, na wasze rady – mówiła do mieszkańców.

Kasa dla sołectwa

Amandów rokrocznie w ramach funduszu sołeckiego otrzymuje około 10 tysięcy złotych. Dotychczas z pieniędzy udało się m.in. wyremontować miejscową świetlicę, postawiono nowy krzyż, a także organizowano wiele imprez m.in. biesiadę dożynkową czy wydarzenie z okazji Dnia Kobiet. Teresa Dudek ma również plan na kolejne lata. Pieniądze chce wydatkować m.in. na dalsze prace przy świetlicy, mowa o wykonaniu obejścia.

Jest dobrze, będzie lepiej

Wójt Andrzej Wawrzynek, zabierając głos, mówił, że Amandów jest najmniejszym sołectwem, mimo to nie brakuje tam chętnych ludzi do działania. Dziękował również wszystkim za dobrą współpracę. – Amandów rozwija się dobrze i przy takiej pani sołtys i radzie jest szansa, że przez te następne pięć lat dla mieszkańców zrobi się wiele dobrych rzeczy – zauważała głowa Pietrowic Wielkich.

Smog

Wójt przestrzegał także mieszkańców przed kontrolami, jakie w gminie przeprowadzane są po alarmach smogowych, czy zgłoszeniach ze strony mieszkańców. Do wybranych domostw na terenie gminy mogą zapukać urzędnicy, którzy sprawdzają, czym pali się w piecu. – Waszym obowiązkiem jest ich wpuścić – zauważał wójt. – Mamy także uprawnienia, aby dać mandat, w pierwszej fazie jednak pouczamy – dopowiadał Andrzej Wawrzynek. Informował również o kontrolach przeprowadzanych przez pracowników Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

(mad)


Amandów był ostatnim sołectwem w gminie Pietrowice Wielkie, w którym dokonano wyboru sołtysa. Ze wszystkich wiosek, wybory trzeba będzie powtórzyć tylko w Lekartowie. Na spotkaniu dedykowanemu temu sołectwu nie było chętnych, aby nim pokierować.

Ludzie:

Andrzej Wawrzynek

Andrzej Wawrzynek

Wójt gminy Pietrowice Wielkie.

Elżbieta Hermet

Elżbieta Hermet

Radna gminy Pietrowic Wielkie, sołtys Kornic 

Fryderyk Gwóźdź

Fryderyk Gwóźdź

Radny gminy Pietrowic Wielkie

Maria Palisa

Maria Palisa

Radna gminy Pietrowice Wielkie, sołtys Cyprzanowa 

Urszula Herud

Urszula Herud

Radna gminy Pietrowic Wielkie