środa, 3 marca 2021

imieniny: Maryny, Kunegundy, Pakosława

RSS

Co oznaczają takie symbole jak R i C w kółku?

04.02.2019 15:32 | 0 komentarzy | MK

Na pewno kiedyś spotkałeś się z oznaczeniem ® czy TM przy logo albo nazwie produktu. Jeśli zastanawiasz się, co dokładnie one znaczą, to dobrze trafiłeś. Z niniejszego artykułu dowiesz się wszystkiego o symbolach własności intelektualnej oraz o tym, w jakich sytuacjach można je stosować.

Co oznaczają takie symbole jak R i C w kółku?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Mity dotyczące znaku R w kółku.

R-ka w kółeczku jest chyba najczęściej spotykanym w użyciu symbolem. Z tego względu pojawiło się wiele błędnych tłumaczeń jej znaczenia.

Najbardziej popularne jest przeświadczenie, że ® jest symbolem oryginalności produktu. To oczywiście nieprawda. Przecież gdyby oszust chciał wypuścić na rynek podróbkę, to nic go nie powstrzymuje przed użyciem R-ki!

Kolejny mit to uznanie, że R w kółku jest informacją o prawach autorskich. Niektórzy przedsiębiorcy uważają, że mogą używać tego symbolu, bo przysługują im prawa autorskie, np. do logo firmy. To spory błąd, gdyż za używanie ® przy niezarejestrowanym znaku towarowym grozi kara grzywny.

Więcej na ten temat dowiesz się z nagrania:

Co naprawdę oznacza symbol R w kółku?

Jest to po prostu skrót pochodzący od słowa „registered”, czyli zarejestrowany. Oznacza tylko tyle, że nazwa lub logo, przy którym się znajduje, zostały zarejestrowane w Urzędzie Patentowym jako znaki towarowe.

Oczywistym jest, że używać symbolu ® mogą tylko Ci przedsiębiorcy, którzy zgłosili znak do rejestracji i uzyskali pozytywną decyzję oraz świadectwo ochronne.

Dlaczego warto zastrzec znak towarowy?

No cóż, powodów jest wiele, ale pozwól, że przedstawię Ci trzy najważniejsze argumenty.

1) Zyskasz poczucie bezpieczeństwa. 

Po rejestracji nie będziesz się bać, że konkurent przywłaszczy sobie Twoją nazwę. Zostaniesz prawdziwym właścicielem swojej marki i nikt nie będzie mógł Ci odebrać praw do niej. Każdy, kto spróbuje wykorzystać Twoją nazwę – naruszy prawo. O przysługującym Ci monopolu na używanie danej nazwy/ logo będzie świadczyć świadectwo ochronne.

2) Uzyskasz ochronę przed nieuczciwą konkurencją.

Jeśli ktoś, kto podszywa się pod Ciebie, wystawia do sprzedaży towary na serwisach aukcyjnych, możesz bardzo szybko temu zaradzić. Musisz tylko wysłać skan Twojego świadectwa ochronnego do Amazonu, Allegro lub OLX, a ogłoszenia konkurencji zostaną usunięte. To naprawdę bardzo proste! Dzięki temu możesz łatwo spacyfikować nieuczciwą konkurencję i to bez udziału sądu.

3) Znacznie poprawisz sprzedaż swoich towarów. 

Konsumenci uważają, że towary oznaczone symbolem R w kółku mają lepszą jakość. Nie zawsze jest to prawda, jednak nie można zaprzeczyć, że R-ka wywołuje w ludziach pozytywne skojarzenia. To zaś może się przełożyć na zysk dla Ciebie.

O pozostałych zaletach rejestracji znaku towarowego dowiesz się z poniższego nagrania:

Co znaczy TM przy logo?

Ten skrót wywodzi się od słowa „trademark” i oznacza po prostu znak towarowy.

Znak towarowy to najczęściej logo lub nazwa firmy. Można w uproszczeniu przyjąć, że jest to każde oznaczenie używane komercyjnie na rynku. Co ważne, symbol TM nie znaczy, że właściciel zgłosił znak towarowy do rejestracji w Urzędzie Patentowym.

Przepisy nie regulują zupełnie kwestii używania oznaczenia TM. Oznacza to, że posługiwać się nią może każdy – także Ty! Dla bezpieczeństwa Twojej marki lepiej będzie, jeżeli użyjesz znaczku TM przy swoim logo. O tym, jakie to przynosi korzyści, przeczytasz tutaj: 

https://znakitowarowe-blog.pl/znaczek-tm-co-oznacza-symbol-r/ 

Przedsiębiorcy, którzy używają symbolu TM, również zyskują w oczach klientów. Ich produkty sprawiają wrażenie bardziej profesjonalnych.

Ponadto, jeśli nie zgłosiłeś znaku towarowego do rejestracji, możesz w przyszłości znaleźć się w sporze z konkurencją. Oznaczenie TM na Twoich produktach może być pomocne w ustaleniu, że daną nazwą posługiwałeś się na rynku w funkcji znaku towarowego.

Skrót SM, czyli znak usługowy.

Kolejnym symbolem własności intelektualnej jest skrót od „service mark” – SM. Oznacza on, że dane logo jest znakiem usługowym.

W Polsce pojęcie znaków towarowych mieści w sobie również znaki usługowe. Każdy przedsiębiorca, który zarejestrował znak towarowy, może używać symboli ®, ale również TM oraz SM. 

Jeżeli jednak pojawia się wyłącznie symbol SM, to nie jesteśmy w stanie powiedzieć, czy znak ten jest zarejestrowany, czy też nie. Zachodzi więc sytuacja podobna jak przy używaniu skrótu TM.

Co oznacza symbol C w kółku?

Ten popularny znaczek pochodzi od angielskiego słowa „copyright” i oznacza prawa autorskie. Często można go spotkać na książkach, grafikach czy artykułach w gazetach.

W szerokim znaczeniu przyjmuje się, że © jest symbolem praw, które przysługują autorowi z tytułu stworzenia dzieła. Warto jednak pamiętać, że z mocy ustawy te prawa przysługują twórcy logo. Samo zlecenie grafikowi jego przygotowania nie sprawia, że stajemy się właścicielami tych praw. Podobnie, jeżeli zapłaciliśmy fakturę, która ma zapis o prawach autorskich.

Aby stać się realnym właścicielem firmowego logo musisz podpisać z twórcą umowę o przeniesieniu autorskich praw majątkowych. Jeżeli tego nie zrobisz to w przyszłości grafik, może nawet unieważnić Twój znak towarowy.

Materiał zewnętrzny