Wtorek, 25 lutego 2020

imieniny: Cezarego, Wiktora, Konstancjusza

RSS

„Halo, droga się skończyła, co robić?”

31.01.2019 17:50 | 3 komentarze | mak

Część kierowców ma spory problem z tym, by trafić do Nieboczów. Nawigacja lub internetowe mapy kierują ich na teren dawnej, nieistniejącej już wsi.

„Halo, droga się skończyła, co robić?”
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na dość nietypowy problem zwrócił uwagę wiceprzewodniczący rady gminy Lubomia - Marek Szebesta. Zauważył, że osoby spoza naszego terenu - które nie są zorientowane w temacie przenosin wsi - mają kłopot z trafieniem do nowych Nieboczów.

Przypomnijmy, że 1 stycznia 2017 r. Nieboczowy oficjalnie zmieniły lokalizację. Stara wieś już nie istnieje. Domy i budynki użyteczności publicznej zostały wyburzone. Gdzie okiem sięgnąć - pustkowie. Sęk w tym, że wpisując „Nieboczowy” w popularnych wyszukiwarkach internetowych, wskazywana jest dawna lokalizacja wsi. - Google wie o wszystkich wszystko, a o Nieboczowach niewiele - zauważył Marek Szebesta. Kłopot mają też osoby, które nie aktualizowały map w nawigacjach samochodowych. Dochodzi do sytuacji, że zdezorientowani kierowcy dzwonią do rodziny czy znajomych z pytaniem co mają robić, bo mapa wskazuje że są na miejscu, a dookoła nie ma kompletnie nic i „kończy się droga”. Jakiś czas temu nasz dziennikarz również był świadkiem sytuacji, kiedy przedstawiciel administracji rządowej informował o swoim spóźnieniu na jedną z gminnych uroczystości, bo GPS wskazał mu stare Nieboczowy.

Zastępca wójta Bogdan Burek przypomniał, że kwestia aktualizowania map GPS jest indywidualną sprawą i zadaniem kierowców. Na przykład wójt Czesław Burek aktualizował mapy GPS rok temu i jemu usytuowanie Nieboczów wyświetlane jest prawidłowo. Dodał natomiast, że kiedy dochodziło do zmian związanych z lokalizacją wsi, przedstawiciele gminy zgodnie z procedurami wysyłali najświeższe mapy do różnych instytucji, m.in. urzędu wojewódzkiego.

Stanęło na tym, że na jednej z gminnych komisji radni zgłębią temat i zastanowią się czy mogą coś zrobić, by wyszukiwarki internetowe wskazywały właściwe położenie wsi.