Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Opryszczka - dlaczego nie należy jej lekceważyć w czasie ciąży?

Chociaż opryszczka nie stanowi większego zagrożenia, jej pojawienie się w ciąży nie jest wskazane. Zlekceważona, może nieść za sobą poważne konsekwencje. Dowiedz się, dlaczego należy unikać zakażenia.

Opryszczka - dlaczego nie należy jej lekceważyć w czasie ciąży?

Opryszczka to przypadłość, którą wywołuje wirus HSV. Standardowo nie stanowi ona większego zagrożenia, o ile nie dotyczy kobiet spodziewających się dziecka – szczególnie tych, które narażone są na tzw. zakażenie pierwotne (nie są nosicielkami wirusa). Wówczas opryszczka w ciąży może być zagrożeniem dla rozwijającego się płodu.

Konsekwencje zakażenia wirusem HSV

Szacuje się, że u ok. 2% ciężarnych dochodzi do pierwotnego zakażenia wirusem opryszczki w okresie oczekiwania na dziecko. Największe zagrożenie niesie za sobą wirus w drogach rodnych mamy – istnieje bowiem duże ryzyko przeniesienia wirusa na noworodka.

Warto jednak mieć świadomość, że również w okresie ciąży płód jest narażony na zakażenie. Wszystko dlatego, że łożysko nie stanowi dostatecznej bariery ochronnej przed działaniem wirusa. Może to skutkować m.in.:

  • poronieniem,
  • wadami rozwojowymi, np. uszkodzeniem centralnego układu nerwowego, wodogłowiem,

szczególnie, jeśli do zakażenia doszło przed 20 tygodniem ciąży.

Jeżeli płód zostanie zainfekowany w III trymestrze, wówczas istnieje duże ryzyko porodu przedwczesnego.

Jak rozpoznać opryszczkę w ciąży?

Opryszczka w ciąży nie może zostać zlekceważona, dlatego warto poznać jej typowe objawy. Pozwoli to na podjęcie szybkich działań mających na celu ograniczenie ryzyka zakażenia płodu.

Wargowa opryszczka w ciąży to przypadłość, której nie sposób pomylić z innymi – daje charakterystyczne objawy. Zwykle rozpoczyna się od mrowienia w okolicach ust. Następnie pojawia się pieczenie i swędzenie – to zwiastuje wystąpienie pęcherzyków wypełnionych płynem surowiczym.

Jak leczyć opryszczkę?

W momencie wystąpienia pierwszych objawów świadczących o opryszczce, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Natychmiastowego działania wymaga opryszczka, która stanowi zakażenie pierwotne – jest bowiem najgroźniejsza. W tym przypadku kobieta ciężarna nie powinna na własną rękę stosować żadnych leków. Tylko specjalista może dobrać odpowiednie preparaty, które będą bezpieczne dla płodu i które spowodują eliminację wirusa.

Jeśli opryszczka pojawia się jako efekt zakażenia wtórnego, zwykle lekarz zaleca stosowanie domowych metod, np. aplikowanie kremów, przyklejanie plastrów itp.

Należy jednocześnie pamiętać o profilaktyce – to ona pozwala zmniejszyć ryzyko zakażenia. W okresie ciąży zaleca się unikać kontaktu z wirusem – szczególnie, jeśli ciężarna nie jest nosicielką (można to sprawdzić, wykonując odpowiednie badania). Nie bez znaczenia pozostaje również utrzymanie wysokiego poziomu higieny.

Materiał zewnętrzny