Sobota, 4 lipca 2020

imieniny: Malwiny, Izabeli, Aureliana

RSS

Wpływy podatkowe rosną jak na drożdżach

28.01.2019 07:00 | 2 komentarze | art

Przy okazji dyskusji o stawce za śmieci, wójt Gorzyc Daniel Jakubczyk po raz kolejny przypomniał, że stawki podatków od nieruchomości w gminie są najniższe w powiecie i nie rosną od 2014 r. A jednak mieszkańcy wpłacają do kasy gminy znacznie większe sumy podatków, niż w poprzednich latach. Jak to możliwe?

Wpływy podatkowe rosną jak na drożdżach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Po ostatnich wymiarach budynków nieruchomości, mieszkańcy płacą więcej, bo mają większy metraż – zwraca uwagę pani Teresa Dudek, mieszkanka gminy Gorzyce.

Tymczasem wójt, kiedy mówi o tym, że w gminie nie podwyższa się od lat podatków od nieruchomości, zazwyczaj pomija fakt, że wskutek modernizacji ewidencji gruntów i budynków, którą przeprowadziło starostwo powiatowe, gmina kolejny rok z rzędu notuje znacząco wyższe wpływy z podatków. Po modernizacji okazało się, że wiele budynków ma większy metraż, grunty które wcześniej miały charakter rolny, teraz są gruntami o charakterze budowlanym, a więc podatek od nich jest wyższy. W tym roku – jak zapisano w budżecie gminy – dzięki modernizacji ewidencji przeprowadzonej w 2018 r. na terenie sołectw Bełsznica, Bluszczów, Odra, Olza, Rogów i Uchylsko, zaplanowano wzrost wpływów podatkowych o 474 tys. zł, do kwoty 8 mln 942 tys. zł. Zaplanowane wpływy podatkowe w stosunku do roku poprzedniego mają wzrosnąć więc o około 5,5%. A dodajmy, że do podobnej sytuacji doszło również w roku 2018. Wtedy zaplanowane wpływy z podatków od nieruchomości wzrosły aż o 1 mln 426 tys. zł w stosunku do roku 2017 r., co było m.in. efektem modernizacji ewidencji w sołectwach Czyżowice, Gorzyc, Gorzyczki i Turza Śl. a także podwyżki podatku od budowli (czyli np. sieci kanalizacyjnych), który do 2017 r. wynosił 0,1%, a od 2018 r. już 1,5%.

W tej sytuacji gmina Gorzyce nie podnosząc podatków i tak notuje w ostatnim czasie zwiększone wpływy z tytułu ich poboru. Co jednak też przekłada się na jej większe możliwości inwestycyjne.

(art)