Poniedziałek, 27 maja 2019

imieniny: Jana, Juliusza, Radowita

RSS

Odcinkowy pomiar prędkości lekarstwem na problem w Tworkowie

26.01.2019 19:00 | 8 komentarzy | mad

Mieszkańcy ulicy Nowej w Tworkowie skarżą się głównie na kierowców tirów. Chodzi o ciągłe przekraczanie prędkości.

Odcinkowy pomiar prędkości lekarstwem na problem w Tworkowie
Jedno z urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości, które znajduje się na DK 78 w Gorzycach.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Wiemy, że to jest droga krajowa, natomiast mieszkańcy zgłaszają mi, że podejmowane działania przez policję były krótkotrwałe i niewystarczające – mówił Oliwer Huptaś, radny z Tworkowa na grudniowej sesji rady gminy. Dopytywał wójta Utrackiego o sposoby rozwiązania problemu.

– Co pan radny proponuje? – przepytywał Grzegorz Utracki radnego. Szef Krzyżanowic zauważył, że kilka lat temu gmina postawiła już tam stosowną tablicę monitorującą prędkość i informującą, kiedy kierowcy jadą za szybko. Mówił, że jeżeli radny oczekuje skierowania wniosku do Wydziału Ruchu Drogowego, aby drogówka częściej kontrolowała ten rejon, to niech tak zabrzmi jego wypowiedź. Podkreślał jednak, że wie, czym to się skończy. – Generalnie nie tiry będą kontrolowane, a nasi mieszkańcy na innych ulicach, bo tak już wielokrotnie było – zauważał wójt. Prosił O. Huptasia o doprecyzowanie swojej wypowiedzi.

Radny z Tworkowa mówił, że lekarstwem na ten problem może być odcinkowy pomiar prędkości*, podobny do tego, który znajduje się w Gorzycach. – Tam faktycznie to działa, samochody tam jeżdżą poniżej 50 km/h na godzinę – argumentował. Zalecał nawiązanie współpracy z zarządcą drogi. Mówił, że wie, że takie rozmowy mogą być prowadzone przez kilka lat, ale może w końcu się uda.

– Rozumiem, że nie mamy występować do Wydziału Ruchu Drogowego o częstsze kontrole. Wystąpimy do Inspekcji Ruchu Drogowego o taki pomiar prędkości i zobaczymy, jaka będzie odpowiedź – odniósł się kwestii wójt Utracki.

(mad)


*Odcinkowy pomiar prędkości to urządzenie, które działa na następujących zasadach. Na końcu i początku określonej trasy znajdują się urządzenia rejestrujące wjazd i wyjazd. Maszyny wykonają zdjęcia samochodów, a także mierzą czas, w jakim auta pokonają dany odcinek. Tak ustalana jest średnia prędkość. Jeżeli jest prawidłowa, dane automatycznie usuwane są z systemu, jeżeli zbyt szybka, na kierowcę nakładany jest mandat.

Ludzie:

Grzegorz Utracki

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.

Oliwer Huptaś

Oliwer Huptaś

Radny gminy Krzyżanowice