Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

imieniny: Juliusza, Ludosława, Zenona

RSS

W Rzuchowie dyskutowano o sprawach i prawach kobiet [ZDJĘCIA]

23.01.2019 21:08 | 5 komentarzy | mad

Spotkanie zorganizowano w środę 23 stycznia w gościńcu Zodiac w Rzuchowie. Uczestniczyły w nim panie związane z lokalną polityką z powiatu raciborskiego i wodzisławskiego.

W Rzuchowie dyskutowano o sprawach i prawach kobiet [ZDJĘCIA]
Uczestniczki spotkania
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

(S)prawa Polek

Spotkanie zorganizowano w ramach projektu „(S)prawa Polek” zainicjowanego przez posłanki Platformy Obywatelskiej. – Sprawy i prawa kobiet to ogólnospołeczne zagadnienia. Równouprawnienie formalnie jest zapisane, jednak z realizacją i stereotypami różnie bywa. Pole do rzeczywistego uczestnictwa kobiet w życiu publicznym jeszcze jest – mówi posłanka Gabriela Lenartowicz. Nasza rozmówczyni wskazuje, że „z równouprawnieniem i równością jest jak z ekologią. To wiara, która ma dużo wyznawców, ale mniej praktykujących.” – Podobnie jest z tym pełnym uczestnictwem kobiet w życiu społecznym i publicznym. Musimy zastanowić się nad tym, co zrobić, żeby praktykować nie dlatego, że jest taka ideologia, ale dlatego, że jest to korzystne dla naszego społeczeństwa – dodaje G. Lenartowicz. W spotkaniu uczestniczyły także dwie inne posłanki: Ewa Drozd oraz Agnieszka Hanajczyk.

Nic o nas bez nas

Na środowe spotkanie ze swoim wykładem przybyła profesor Violetta Skrzypulec-Plinta, endokrynolog i ginekolog Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prorektor ds. Rozwoju i Promocji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. W rolach gości specjalnych zostały zaproszone natomiast wicemarszałkinie Sejmu RP: Małgorzata Kidawa-Błońska oraz Barbara Dolniak. Pierwsza przesłała filmik z pozdrowieniami, druga przyjechała do Rzuchowa. – My kobiety, mamy to do siebie, że bariery nie są nam trudne do pokonywania. Kobiety stanowią potęgę. To ostatnie lata pokazały, że nic o nas bez nas. Pokazałyśmy, że potrafimy się dogadywać – komentuje B. Dolniak.

Ponad 50 spotkań

Spotkania w ramach projektu odbywają się od ubiegłego roku w całym kraju. Zorganizowano ich ponad 50. W ramach projektu przeprowadzana jest dyskusja o życiu kobiet, o tym, co je ogranicza, czego im brakuje, w czym czują się gorsze. Spotkania głównie dotykają trzech kwestii: równości (m.in. sytuacja kobiet na rynku pracy), świadomości (m.in. seksualność) oraz zdrowia (m.in. standardy okołoporodowe). Przedsięwzięcie ma podsumować konferencja, która odbędzie się w najbliższą sobotę w Warszawie.

Zobacz galerięRegionalne spotkanie kobiet w Rzuchowie.

Ludzie:

Gabriela  Lenartowicz

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm