Piątek, 18 października 2019

imieniny: Juliana, Łukasza, Bratumiła

RSS

Kadrowe problemy Powiatowej Komisji Lekarskiej

23.01.2019 19:00 | 0 komentarzy | mak

Każdego roku w powiecie wodzisławskim przeprowadzana jest kwalifikacja wojskowa. W jej ramach zbiera się Powiatowa Komisja Lekarska, która określa zdolność do czynnej służby wojskowej osób podlegających kwalifikacji wojskowej, a zamieszkałych na terenie powiatu. Bo chociaż w Polsce do wojska idą tylko ci, którzy chcą w nim służyć, to nadal istnieje obowiązek stawienia się na kwalifikacji wojskowej, która ocenia, czy można wcielić do wojska, gdyby zaistniała taka konieczność.

Kadrowe problemy Powiatowej Komisji Lekarskiej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tym razem już sama organizacja kwalifikacji wojskowej w powiecie postawiła wiele osób na baczność. Okazało się, że jest problem ze znalezieniem lekarzy do pracy w komisji. - Czynione są starania, aby pozyskać lekarzy, jednak jest obawa, że jeżeli nie skompletuje się zespołu do obsługi, to nie odbędzie się kwalifikacja na terenie naszego powiatu - mówił jeszcze na początku grudnia starosta Leszek Bizoń.

Głównym problemem wydawały się stawki. Początkowo stawka wojewody, który przekazuje środki na ten cel, wynosiła 200-250 zł za „dniówkę”. - Później wojewoda zadecydował, że stawka zostanie zwiększona na 350 zł. Ostatecznie po wielu staraniach udało się znaleźć dwóch lekarzy i kwalifikacja wojskowa w powiecie odbędzie się - poinformował starosta.

W tym roku kwalifikacja wojskowa rozpocznie się 28 lutego i potrwa do 25 kwietnia. W sumie objętych kwalifikacją zostanie ok. 800 osób (mężczyzn i kobiet z rocznika 2000). Powiatowa Komisja Lekarska funkcjonować będzie przez trzy dni w tygodniu, od wtorku do czwartku w godz. 9.00 – 17.00.

(mak)