Czwartek, 5 grudnia 2019

imieniny: Saby, Kryspiny, Wilmy

RSS

Wodzisław: jeden ze szpitalnych oddziałów ma zostać zawieszony!

21.01.2019 19:29 | 15 komentarzy | mak

Działalność oddziału chorób wewnętrznych I w wodzisławskim szpitalu ma być czasowo zawieszona. Dokładnie na pięć miesięcy - od marca do końca lipca. Nie ma innego wyjścia, bo budynek interny jest w tak fatalnym stanie, że nie spełnia wymogów higieniczno-sanitarnych i trzeba pilnie przeprowadzić remont. Co z pacjentami? Trafią do Rydułtów.

Wodzisław: jeden ze szpitalnych oddziałów ma zostać zawieszony!
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W poniedziałek (21 stycznia) odbyło się posiedzenie rady społecznej szpitala w Wodzisławiu Śląskim i Rydułtowach. Członkowie rady społecznej otrzymali do zaopiniowania projekt uchwały w sprawie "wyrażenia opinii dotyczącej czasowego zawieszenia działalności oddziału chorób wewnętrznych I szpitala w Wodzisławiu Śląskim". Opinia rady była pozytywna.

Pięć miesięcy

Tuż po posiedzeniu rady społecznej uchwała dotycząca czasowego zawieszenia oddziału trafiła do Narodowego Funduszu Zdrowia i do Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. I to właśnie wojewoda - zgodnie z procedurą - podejmie ostateczną decyzję w całej sprawie. Jeśli wojewoda da "zielone światło", to działalność oddziału zostanie zawieszona od 1 marca do 31 lipca (5 miesięcy).

Była decyzja, nie było pieniędzy

W szpitalu w Wodzisławiu działają dwa oddziały internistyczne: oddział chorób wewnętrznych I i oddział chorób wewnętrznych II. Oddział chorób wewnętrznych I mieści się w niewielkim budynku, który od dawna aż prosi się o remont.

Już w kwietniu 2014 r. wojewódzki sanepid nakazał władzom szpitala przeprowadzenie remontu budynku z uwagi na "niespełnienie wymogów higieniczno-sanitarnych". Szpital nie miał jednak pieniędzy na inwestycję i wnioskował o zmianę ostatecznego terminu remontu. Udało się wydłużyć termin do 31 grudnia 2019 r. Do tego czasu remont ma się jednak zakończyć. Stąd teraz decyzja o czasowym zawieszeniu działalności oddziału - to czas potrzebny na przeprowadzenie remontu.

Co z pacjentami?

W czasie prowadzenia prac remontowych na wodzisławskiej internie pacjenci - którzy mieliby trafić na ten oddział - będą przyjmowani w oddziale chorób wewnętrznych z pododdziałem geriatrycznym w szpitalu w Rydułtowach. Oddział ten dysponuje 67 łóżkami obłożonymi w 49 proc. (takie było średnie wykorzystanie łóżek w 2018 r.). - W związku z powyższym zawieszenie działalności oddziału chorób wewnętrznych I szpitala w Wodzisławiu nie wpłynie na ograniczenie dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej w podanym zakresie - czytamy w uzasadnieniu pozytywnie zaopiniowanej przez radę społeczną uchwały.

W programie najbliższej sesji rady powiatu wodzisławskiego znalazł się punkt dotyczący "deklaracji woli udzielenia dotacji celowej Powiatowemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim". Jak się dowiedzieliśmy, radni powiatu przymierzają się do tego, by przekazać szpitalowi dotację właśnie na niezbędny remont interny (2 mln zł).

Do tematu będziemy wracać