Sobota, 31 lipca 2021

imieniny: Ignacego, Ernesty, Lubomira

RSS

Leszek Bizoń: PiS uwierzył, że może rządzić wszędzie

23.01.2019 07:00 | 40 komentarzy | mak, art

W obszernej rozmowie z Nowinami Wodzisławskimi i portalem Nowiny.pl starosta Leszek Bizoń, opowiada o kulisach powstania obecnej koalicji i o tym dlaczego nie udało mu się porozumieć z lokalnym PiS-em. Mówi także o współpracy z miastem Wodzisław i planach inwestycyjnych w tym roku. A także o swoich noworocznych postanowieniach. Rozmowa została przeprowadzona 8 stycznia.

Leszek Bizoń: PiS uwierzył, że może rządzić wszędzie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Nie obawia się pan, że PiS i ZiR, będą próbowali wyciągać radnych ze Wspólnoty i powtórzyć scenariusz przejęcia władzy, jak w 2016 r., kiedy radni Wspólnoty zmienili front?

- Jestem pewien, że tak będzie.

- To na ile, jako lider Wspólnoty w radzie powiatu, jest pan pewien swoich radnych?

- Dzisiaj jestem bardzo pewny. Może nie powinienem tego mówić, ale w zasadzie musiałbym podziękować opozycji za to, co jej radni zrobili w ostatnie dni przed inauguracyjną sesją powiatu, bo scementowali swoim zachowaniem nasz klub.

- Wodzisław nie jest dziś specjalnie atrakcyjnym miastem dla mieszkańców pozostałych gmin powiatu. Co rzutuje też w jakiś sposób na postrzeganie samego powiatu. Czy i jak będzie wyglądała współpraca starosty z prezydentem, pod kątem tego, by w jakiś sposób rozruszać samo miasto?

- Liczę na owocną współpracę z prezydentem Mieczysławem Kiecą. Nasz cel jest taki sam. Chcemy dążyć do tego, by znaczenie Wodzisławia jako stolicy powiatu rosło, z korzyścią dla pozostałych miast i gmin powiatu. Pierwszym, może drobnym krokiem, ale w jakimś sensie przełomowym, jest komunikacja autobusowa i porozumienie jakie w tym zakresie zostanie podpisane między powiatem a miastem.

- W tym miejscu warto dodać, że nie wszystkie miasta i gminy powiatu uczestniczą w powiatowej komunikacji autobusowej.

- Ale docierają do mnie sygnały, że wszystkie by chciały. Tak przynajmniej było po jednym ze spotkań w gronie samorządowców, gdzie omawialiśmy temat komunikacji i gdzie przedstawiono koszty komunikacji w Międzygminnym Związku Komunikacyjnym oraz koszty komunikacji z powiatem jako organizatorem we współpracy z PKS-em Racibórz. W tym drugim przypadku koszty okazały się niższe. I uważam że komunikacja powiatowa, działająca na takiej samej zasadzie jak obecnie w Gorzycach, Godowie i Lubomi, na pewno pozwoliłaby obniżyć pozostałym miastom i gminom koszty ich komunikacji albo też zwiększyć liczbę kursów czy linii przy równoczesnym utrzymaniu kosztów na tym samym poziomie. Ale pamiętajmy, że istnieją pewne uwarunkowania, między innymi te związane z Międzygminnym Związkiem Komunikacyjnym i z obowiązującym w jego ramach projektem unijnym.. Miasta i gminy naszego powiatu, które są członkami MZK, chcą czekać na zakończenie trwałości tego projektu Do tego miasto Wodzisław Śl. w tym roku zawarło umowę z przewoźnikiem na pięć lat. Dopiero potem mogą zapaść jakieś decyzje.

- Mówi pan, że jest zainteresowanie ze strony miast i gmin powiatu. Ale czy sam powiat jest zainteresowany poszerzaniem swej roli jako organizatora komunikacji. Bo nie oszukujmy się, dla powiatu są to dodatkowe koszty.

- Zdajemy sobie sprawę z dodatkowych kosztów, ale mimo wszystko nie wymigujemy się od roli organizatora. Jesteśmy jednym z bardzo niewielu powiatów w Polsce, które w ogóle podjęły się organizacji transportu. Trzeba jednak pamiętać, że powiat nie może organizować komunikacji miejskiej. To jest zadanie własne miast. Co do możliwości, myślę że to jest kwestia poważnej i mądrej rozmowy przy jednym stole i pouzgadniania kosztów. Uważam, że gdyby je mądrze podzielić, to takie rozwiązanie byłoby do zaakceptowania przez wszystkie miasta i gminy powiatu.

- A współpraca komunikacyjna między powiatem a Wodzisławiem jest pewna?

- Naczelnik wydziału komunikacji i transportu intensywnie pracował na tym porozumieniem. Obecnie mamy ostateczną wersję umowy i ustalone kwoty. Zakładam, że jeszcze w styczniu ją podpiszemy.

- Jakie mają być korzyści dla mieszkańców ze współpracy powiatu i Wodzisławia w zakresie komunikacji?

- Według mnie nieco tańszy bilet, zwiększona liczba kursów - bo praktycznie co godzinę, a oprócz tego korzyści będą miały gminy Godów i Lubomia, po terenie których autobusy ze zwiększoną częstotliwością będą przejeżdżały.

Ludzie:

Leszek Bizoń

Leszek Bizoń

Starosta Wodzisławski