środa, 8 lipca 2020

imieniny: Edgara, Elżbiety, Eugeniusza

RSS

Anna Ronin: Racibórz może być antyhejtowy

21.01.2019 11:33 | 47 komentarzy | web

Raciborska radna Anna Ronin (na zdj.) nawiązuje do ostatnich wydarzeń z Gdańska. Poniżej publikujemy treść listu, który trafił na naszą redakcyjną skrzynkę.

Anna Ronin: Racibórz może być antyhejtowy
Anna Ronin jest drugą kadencję radną Raciborza. Na zdjęciu z przewodniczącym rady miasta Leonem Fiołką i radnym Piotrem Klimą
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Szanowni Państwo,

ostatnie tragiczne wydarzenia z Gdańska nie mogą pozostać bez echa również w Raciborzu. Dlatego zachęcam wszystkich, aby dołączyć do wspólnej akcji „stop mowie nienawiści”.

Racibórz może stać się inicjatorem dla innych dołączających do nas „antyhejtowych miast”. Tym bardziej, że zalążki podobnej akcji sięgają roku 2014. Inicjatorem było wtedy raciborskie stowarzyszenie ASK, które przeprowadziło innowacyjny projekt społeczny „Palące słowa. Zwalczanie mowy nienawiści w Internecie”, zrealizowany w ramach programu „Obywatele dla Demokracji”. Projekt ten rozpoczął się z dniem 1 kwietnia 2014 r., a zakończył 30 czerwca 2015 r.

Filmik promujący akcję:

Podkreslić należy, że pozytywnym przykładem zwalczania mowy nienawiści wykazał się wcześniej portal nowiny.pl, który do 1 czerwca 2016 roku umożliwiał komentowanie artykułów tylko po uprzedniej rejestracji i zalogowaniu na portalu. Najprawdpodobniej w związku z faktem, że konkurencyjne portale wobec nowiny.pl nie przyłączyły się do tej akcji (nie wprowadziły zasady rejestracji w portalu przed umieszczaniem komentarza) redakcja Nowin z dniem 1 czerwca 2016 r zmieniła zasady i wycofała się z konieczności rejestracji i logowania. W związku z tym akcja zatrzymania mowy nienawiści w Raciborzu nie powiodła się i ostatnie lata pokazały brutalizację debaty publicznej, zdziczenie i głębokie patologie w hejtach internetowych- jak oceniają to eksperci.

Dlatego zachęcam do odświeżenia inicjatywy ASK już teraz. Proponuję wszystkim raciborskim portalom internetowym wprowadzenie wspólnej identycznej zasady dotyczącej umieszczania komentarzy pod artykułami. Taki odważny krok mógłby być wspaniałym świadectwem dojrzałości w walce z mową nienawiści w Raciborzu.

Uważam, że Racibórz ma szansę stać się antyhejtowym miastem, być może pierwszym takim w Polsce!

Anna Ronin

Ludzie:

Anna Ronin

Anna Ronin

Radna Gminy Racibórz