Poniedziałek, 13 lipca 2020

imieniny: Irwina, Margarety, Sary

RSS

Rudy chcą do Rybnika. Czy powiat raciborski się skurczy?

21.01.2019 13:00 | 61 komentarzy | mad

Mieszkańcy i radni malowniczej miejscowości mówią głośno o "rozwodzie" z Gminą Kuźnia Raciborska i powiatem raciborskim. Zamierzają przyłączyć się - jako nowa dzielnica - do Rybnika. - Tam mamy szkoły, lekarzy, instytucje i sklepy - słyszymy od mieszkańców. Samorządowcy z Rud krytykują rządy burmistrza Machy. Czy dojdzie do historycznego referendum?

Rudy chcą do Rybnika. Czy powiat raciborski się skurczy?
Burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

KOMENTARZE

Radosław Kasprzyk przewodniczący rady miejskiej

Temat separacji Rud nie jest tematem nowym. Co jakiś czas mówiło się w Rudach o tym, że poza gminą Kuźnia Raciborska będzie żyło się lepiej. Tylko na tak sformułowaną tezę każdy odpowie tak samo: „Ja też chcę by mi żyło się lepiej”.

Patrząc na drogę numer 920, stojąc na granicy miasta Rybnika, widzimy w jedną stronę piękny nowy asfalt, szeroką jezdnię, odnowione pobocza. Patrząc w kierunku Rud, widzimy to, co widzimy. Mimo, że droga jest wojewódzka, to miasto pewnie sporo do niej finansowo dołożyło. Czy tak się stanie ze wszystkimi drogami w Rudach, gdyby Rudy były częścią Rybnika? I nagle wszystkie inwestycje ruszą z kopyta, i wszystko będzie wszędzie zrobione? Rybnik jest dużym miastem i ma gdzie inwestować. Czy w przypadku tak dużego miasta nagle w jednej, nowej dzielnicy, zaczną się olbrzymie inwestycje? Nie sądzę. Gdyby Rudy przyłączyły się do Rybnika, wyrzekłyby się swojej tożsamości, indywidualności i po części straciłyby możliwość o samostanowieniu. Teraz mieszkańcy Rud są reprezentowani przez czterech radnych w piętnastoosobowej radzie. Czy w Rybniku będzie choć jeden?

Gdyby Rudy były osobną gminą, nie sądzę, żeby mogły przeprowadzać inwestycje większe niż te, które są teraz. Nie ma w Rudach przedsiębiorstw, które byłyby dużymi płatnikami podatków, a co za tym idzie, pieniędzy w budżecie mniej, to i inwestycji mniej. Niestety, taką prowadzono politykę w gminie, że Rudy miały być częścią rekreacyjno-krajobrazową. Nie sądzę nawet, żeby Rudy, jako osobna miejscowość, z potencjalnych wpływów budżetowych byłyby w stanie się utrzymać. Choć życzę mieszkańcom Rud jak najlepiej.

Reasumując, efekt tego może być taki, jak w przypadku brexitu. Mieszkańcom powie się tylko to, co chce się powiedzieć, pokaże się to, co chce się pokazać, i mają podjąć decyzje, ale jakby co, to nie my, jesteśmy niewinni, to mieszkańcy tak zdecydowali. Celowo mówię my, mając na myśli inicjatorów tego pomysłu. Przez całą kadencję próbowaliśmy zasypywać „rowy” między gminą, a Rudami a tu kopie się nowe, głębsze. Nie do końca zrozumiałe jest dla mnie takie postępowanie. Trzeba pamiętać o tym, że pewne procedury są nie do powstrzymania i jest to bilet w jedną stronę.

Ja, ze swojej strony życzę, żeby wszystkim żyło się lepiej. Wszystko jedno, w jakiej gminie mieszka.

Wojciech Węglorz sołtys Rud

Pomysł oderwania sołectwa Rudy od gminy Kuźnia Raciborska to jeden z punktów programu wyborczego obecnych radnych z Rud. Dotychczas nie przedstawili oni szerzej swojego planu (przynajmniej mnie), więc trudno mi się do tego odnieść. Podobno odbyły się spotkania na ten temat, ale nie było o nich żadnych informacji na forum publicznym (tablice ogłoszeń, portale), więc nie miałem okazji ani możliwości w nich uczestniczyć. Czy pomysł odłączenia jest dobry, czy nie (a jeśli tak to w jaki sposób osobna gmina, pod miasto, inny powiat) trudno więc ocenić. Podobne zapewne są odczucia mieszkańców, jedni zapewne są za, inni przeciw. Dobro mieszkańców powinno być najważniejsze, więc naprawdę na ten temat powinno się wypowiedzieć i zadecydować całe sołectwo.

Ludzie:

Adrian Lepiarczyk

Adrian Lepiarczyk

Radny miejski Kuźni Raciborskiej

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Henryk Siedlaczek

Henryk Siedlaczek

Były poseł na Sejm RP, obecnie radny sejmiku śląskiego.

Henryk Wrzosok

Henryk Wrzosok

Rady miejski Kuźni Raciborskiej 

Manfred Wrona

Manfred Wrona

Radny Kuźni Raciborskiej, były przewodniczący rady miasta

Paweł Macha

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Roman Wilk

Roman Wilk

Radny miejski Kuźni Raciborskiej