Poniedziałek, 28 września 2020

imieniny: Luby, Wacława, Salomona

RSS

Rudy chcą do Rybnika. Czy powiat raciborski się skurczy?

21.01.2019 13:00 | 61 komentarzy | mad

Mieszkańcy i radni malowniczej miejscowości mówią głośno o "rozwodzie" z Gminą Kuźnia Raciborska i powiatem raciborskim. Zamierzają przyłączyć się - jako nowa dzielnica - do Rybnika. - Tam mamy szkoły, lekarzy, instytucje i sklepy - słyszymy od mieszkańców. Samorządowcy z Rud krytykują rządy burmistrza Machy. Czy dojdzie do historycznego referendum?

Rudy chcą do Rybnika. Czy powiat raciborski się skurczy?
Burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Cztery możliwości

Rozpatrywane jest kilka możliwości odejścia Rud od Kuźni Raciborskiej. Jedną z nich jest połączenie z Rybnikiem. Związki Rud z tym miastem już istnieją i obejmują kolejne sfery życia społecznego. Mieszkańcy Rud w Rybniku pracują, tam robią zakupy, jeżdżą do lekarza, a młodzież uczęszcza do szkół. – Osobnym rozdziałem jest to, jakie korzyści z ewentualnych zmian mógłby mieć Rybnik. Naszym zdaniem – niemałe. Proszę jednak nie zapominać, że równie prawdopodobnym scenariuszem po rozdzieleniu jest utworzenie odrębnej gminy (niezależnie od tego, w jakim by ta gmina miała być wymiarze). Ostatecznie, to mieszkańcy zadecydują które rozwiązanie jest dla nich lepsze. A my ten wybór uszanujemy. Taka jest demokracja – podkreśla nasz rozmówca Manfred Wrona.

W portalu znadrudy.pl, czyli w serwisie administrowanym przez M. Wronę przeprowadzono sondaż, w ankiecie pojawiły się cztery możliwości. Łącznie na wszystkie propozycje oddano ponad 400 głosów. Wynik głosowania za poszczególnymi opcjami prezentuje się następująco: „nie dokonywać żadnych zmian, Rudy dalej pozostają w ramach dzisiejszej gminy Kuźnia Raciborska” – głosowało 31 osób (8%), „Rudy przyłączyć do miasta Rybnika jako kolejną dzielnicę tego miasta” – głosowało 197 osób (48%), „Rudy jako samodzielna Gmina w powiecie raciborskim” – głosowało 21 osób (5%), „Rudy jako osobna Gmina w powiecie rybnickim” – głosowało 159 (39%).

Radni zauważają, że jest to jednak „zaledwie maleńki sondaż, na podstawie którego możemy jedynie mówić o odczuciach społecznych w kwestii transformacji.”

Chcę poznać ostateczną decyzję

Temat odejścia Rud poruszył na grudniowej sesji burmistrz Paweł Macha. W swojej wypowiedzi powoływał się na spotkanie z mieszkańcami Brantolki, które zorganizowano dzień szybciej, czyli 20 grudnia. Była mowa o inwestycjach, głównie o bieżącej budowie kanalizacji zakontraktowanej bez odtwarzania dróg oraz o planowanym w 2019 roku remoncie drogi gminnej biegnącej od DW 425 koło Pałacu (ul. Cysterskiej), poprzez ul. Sobieskiego do lasu. Po budowie kanalizacji wartej około 4 mln zł która zakończy się w połowie 2019 r. byłaby naturalnym dokończeniem pierwszego zadania. To projekt, który oszacowano na kolejne 3,2 mln złotych. 2 mln złotych na realizację ma pochodzić z funduszy unijnych, reszta, czyli 1,2 mln złotych z budżetu gminy. Burmistrz postawił sprawę jasno. Chce poznać ostateczną decyzję w sprawie inicjatywy radnych z Rud. Zauważał, że projekt może być zrealizowany i jest za jego realizacją, jednak wszystko zależy od deklaracji współpracy. Jeśli zapadnie decyzja, że Rudy odchodzą od gminy Kuźnia Raciborska, kompleksowego remontu nie będzie. Jeśli sołectwo pozostaje, projekt zostanie zrealizowany. Argumentował, że nie chce firmować czegoś swoim nazwiskiem, czego nie będzie mógł dotrzymać, bo nie będąc burmistrzem Rud, nie będzie już odpowiadał za realizację zadania. Mówił, że odejście sołectwa w trakcie realizacji zadania mogłoby wiązać się ze zwrotem unijnej dotacji, czyli poważnym obciążeniem dla budżetu gminy. – Jestem burmistrzem każdego mieszkańca. Również Rud – podkreślał Paweł Macha. Podczas grudniowej sesji wyznaczył też marzec, jako termin ostatecznej decyzji ze strony sołectwa. To też spodziewany termin na podpisanie umowy w sprawie przyjęcia unijnej dotacji. Czasu na rozmowy wystarczy pod warunkiem woli porozumienia.

Była też mowa o ewentualnym referendum. To jednak w momencie, kiedy ze strony Rud padłaby ostateczna decyzja odejścia. Paweł Macha zauważał jednak, że do wypowiedzenia się w tej sprawie (w świetle prawa) zaproszeni byliby mieszkańcy całej gminy. – Obawiam się scenariusza, że mieszkańcy pozostałej części gminy mogą opowiedzieć się za tym, aby Rudy odeszły – mówił burmistrz na przedświątecznej sesji. W swoim wystąpieniu zachęcał radnych do rozmowy.

Ludzie:

Adrian Lepiarczyk

Adrian Lepiarczyk

Radny miejski Kuźni Raciborskiej

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Henryk Siedlaczek

Henryk Siedlaczek

Były poseł na Sejm RP, obecnie radny sejmiku śląskiego.

Henryk Wrzosok

Henryk Wrzosok

Rady miejski Kuźni Raciborskiej 

Manfred Wrona

Manfred Wrona

Radny Kuźni Raciborskiej, były przewodniczący rady miasta

Paweł Macha

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Roman Wilk

Roman Wilk

Radny miejski Kuźni Raciborskiej