Wtorek, 14 lipca 2020

imieniny: Marcelina, Ulryka, Bonawentury

RSS

Wodzisław: Przetarg na śmieci inny niż „zawsze”. Ale czy lepszy?

21.01.2019 07:00 | 19 komentarzy | mak

Pod koniec lipca w Wodzisławiu kończy się umowa z konsorcjum firm Eko i Transgór na odbiór i zagospodarowanie śmieci. Obserwując sytuację na rynku odpadów należy liczyć się z tym, że stawki śmieciowe w Wodzisławiu mogą za kilka miesięcy wzrosnąć. Ale czy tak rzeczywiście będzie okaże się dopiero po dwóch przetargach. Jeden z nich miasto właśnie ogłosiło.

Wodzisław: Przetarg na śmieci inny niż „zawsze”. Ale czy lepszy?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Śmieci są coraz droższe. Patrząc na stawki za odbiór odpadów w niektórych gminach powiatu wodzisławskiego (Gorzyce - 22,50 zł, Lubomia - 19 zł, Mszana - 18 zł), to Wodzisław wydaje się śmieciową krainą marzeń, bo stawka wynosi obecnie 12 zł na miesiąc od mieszkańca. I tak będzie do końca lipca. Do tego czasu ma obowiązywać umowa z konsorcjum firm Eko i Transgór, które odbierają śmieci od wodzisławian. A co ze stawką po tym terminie? Będzie wiadomo dopiero po rozstrzygnięciu przetargu - a właściwie dwóch przetargów, bo Wodzisław zastosuje nową formułę.

Był jeden, będą dwa

Do tej pory wodzisławscy urzędnicy - by wybrać firmę śmieciową - ogłaszali jeden duży przetarg na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów. Tym razem będą dwa oddzielne przetargi. Jeden na zagospodarowanie odpadów (czyli wybór instalacji, do której trafią śmieci), a drugi na odbiór i transport odpadów. Ten pierwszy przetarg już został przez miasto ogłoszony i ma zostać rozstrzygnięty w lutym.

Zmiany w prawie

Z czego wynika ten ruch? Wodzisław znalazł się w dość niekomfortowej sytuacji. Pod koniec ubiegłego roku rząd przedstawił projekt noweli tzw. ustawy śmieciowej. Zakłada ona między innymi, że przetargi na odbiór odpadów i ich zagospodarowanie gminy mają ogłaszać oddzielnie. Zmiany w ustawie miały wejść od początku tego roku, ale nadal są procedowane. Władze Wodzisławia obawiały się, że jeśli będą czekać z ogłoszeniem przetargu śmieciowego aż do momentu wprowadzenia zmian, to zwyczajnie nie zdążą do lipca z wyborem firm. Dlatego już teraz został ogłoszony przetarg na samo zagospodarowanie odpadów. - Uznaliśmy, że to najbezpieczniejsze rozwiązanie - mówi Tadeusz Dragon, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej. Dodaje, że taką decyzję poparł też specjalnie powołany zespół, w skład którego wchodzą radni i wodzisławscy urzędnicy. Zespół ten ma wypracować ewentualne zmiany w wodzisławskim regulaminie śmieciowym i dostosować ten regulamin do przepisów, które niebawem mają wejść w życie.

Sam resort środowiska, który przygotował projekt noweli ustawy śmieciowej, przekonuje że nowe przepisy mają wzmocnić kontrolę gmin nad systemem gospodarowania odpadami komunalnymi, w tym nadzór nad firmami odbierającymi śmieci. Projekt uniemożliwi ryczałtowe rozliczanie się pomiędzy gminami a firmami śmieciowymi np. przez określenie płatności przez gminy za odbiór odpadów wyłącznie w odniesieniu do masy odpadów przekazanych do przetwarzania.