Wtorek, 3 sierpnia 2021

imieniny: Lidii, Augusta, Nikodema

RSS

Skomplikowana procedura, niskie odszkodowania

20.01.2019 07:00 | 0 komentarzy | art

Osoby, który doznały szkód w uprawach spowodowanych przez zwierzynę łowną nie mają powodów do zadowolenia.

Skomplikowana procedura, niskie odszkodowania
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W Gminnym Centrum Kultury zostało zorganizowane spotkanie dotyczące możliwości uzyskania odszkodowań za straty poczynione przez zwierzynę łowną, ale tylko na terenach wyłączonych z obwodów łowieckich. Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach tłumaczyli na spotkaniu w Gorzycach, w jakich sytuacjach należą się odszkodowania i jak wygląda procedura ich pozyskiwania. Obecni na spotkaniu nie kryli rozczarowania. - To załatwianie trwa za długo i jest skomplikowane – ocenili obecni na spotkaniu.

Jak wygląda procedura odszkodowawcza?

Za nim zwrócimy się do urzędu marszałkowskiego z wnioskiem o odszkodowanie, należy sprawdzić, czy do szkody aby na pewno doszło na terenie wyłączonym z obwodu łowieckiego. To ważne, bo marszałek wypłaca odszkodowania tylko za szkody poczynione właśnie na tych obszarach. W samych obwodach łowieckich za odszkodowania odpowiadają poszczególne koła łowieckie.

To czy do szkody doszło na terenie obwodu czy na terenie wyłączonym, można sprawdzić za pomocą internetowej mapy, dostępnej pod adresem mapy.orsip.pl w module „Przyroda”, następnie w module „Użytkowanie przyrody” i kolejno w module „Gospodarka łowiecka”. Ta możliwość skierowana jest jednak do osób dość dobrze posługujących się komputerem. Pozostałym przyjdzie skorzystanie z pomocy np. urzędu gminy, gdzie powinni doprecyzować, czy dany teren jest obszarem wyłączonym czy też już obwodem łowieckim.