Poniedziałek, 8 marca 2021

imieniny: Beaty, Wincentego, Jana

RSS

Ponownie pójdą do urn wyborczych

17.01.2019 19:00 | 0 komentarzy | juk

Emocje po ostatnich wyborach samorządowych jeszcze nie opadły, a w Pszowie szykują się już kolejne wyborcze starcia. Wszystko przez konieczność przeprowadzenia wyborów uzupełniających do tamtejszej rady miejskiej.

Ponownie pójdą do urn wyborczych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Powtórne głosowanie jest konieczne z prostej przyczyny - dwóch pszowskich radnych zrzekło się swoich mandatów. Chodzi o Czesława Krzystałę, który objął urząd burmistrza oraz Piotra Kowola, który został jego zastępcą. Pszów jako miasto do 20 tys. mieszkańców podzielony jest na okręgi jednomandatowe, dlatego o tym, kto obejmie po nich mandaty, zdecydują mieszkańcy w wyborach uzupełniających.

Te odbędą się już za kilka tygodni. 10 lutego ponownie do urn wyborczych udadzą się mieszkańcy z okręgu nr 6 (ulice Wł. Jagiełły, Ks. Witolda, ul. R. Traugutta od nr 31 - do końca nieparzyste). Z kolei 24 lutego ci zamieszkujący okręg nr 13 (ulice Cisowa, O. Kolberga, Lubomska, Łanowa, Żużlowa).

Dlaczego wybory zostały rozpisane w dwie, a nie jedną niedzielę? Jak tłumaczy Bronisław Derlich z delegatury Państwowej Komisji Wyborczej w Bielsku-Białej, wybory uzupełniające mają się odbyć w ciągu trzech miesięcy od daty wygaśnięcia mandatu radnych. A że owe daty w przypadku Krzystały i Kowola były różne, to w konsekwencji terminy wyborów również nie są takie same. To z kolei oznacza inne kalendarze wyborcze. Zgodnie z nimi zgłaszanie kandydatów na radnego z okręgu nr 6 upłynął 6 stycznia. Zgłosił się tylko jeden kandydat. Jest nim Czesława Stramka z KWW Czesławy Stramka. Z powodu braku kontrkandydata głosowania w tym okręgu się nie odbędzie. Stramka ma już mandat radnej w kieszeni. Natomiast zgłaszanie kandydatów z okręgu nr 13 mija 20 stycznia.

(juk)