środa, 27 stycznia 2021

imieniny: Angeliki, Przybysława, Ilony

RSS

Kultura

Sympozjum i niezwykły koncert w 660. rocznicę śmierci Ofki Piastówny

14.01.2019 14:49 | 1 komentarz | ż

Już w najbliższą niedzielę 20 stycznia Racibórz przypomni postać siostry Eufemii Piastówny Raciborskiej. Uroczystości mają związek z przypadającą 17 stycznia 660. rocznicą śmierci raciborskiej księżniczki.

Sympozjum i niezwykły koncert w 660. rocznicę śmierci Ofki Piastówny
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Eufemia była córką księcia raciborskiego Przemysława, która poświęciła swoje życie posłudze zakonnej i stała się ważną osobą w historii miasta. - Dla wielu mieszkańców jej losy są elementem tożsamości Raciborza. Jeden z placów w centrum miasta nosi właśnie jej imię - informuje Leszek Iwulski z raciborskiego magistratu.

Urząd zaprasza 20 stycznia do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (farny), gdzie o godz. 10.30 rozpocznie się msza święta w intencji rychłej kanonizacji Ofki.

Następnie w muzeum zostanie zorganizowane sympozjum naukowe poświęcone Eufemii Raciborskiej (godz. 12.00).

- Po konferencji zapraszamy na unikatowe, jedyne w swoim rodzaju wykonanie Graduału Raciborskiego przez Scholę Cantorum Minorum Chosoviensis - dodaje L. Iwulski.

W konferencji wezmą udział Paweł Newerla, postulator procesu beatyfikacyjnego siostry Eufemii ks. Grzegorza Kublina oraz doktor Janusz Nowak. Dyskusję ekspertów moderować będzie Grzegorz Wawoczny.

źródło: UM Racibórz, oprac. ż