Sobota, 19 października 2019

imieniny: Piotra, Pawła, Ziemowita

RSS

Stań do walki z białaczką

13.01.2019 14:44 | 0 komentarzy | mad

O godzinie 13.00 w Raciborskim Centrum Kultury rozpoczęła się akcja rejestracji potencjalnych Dawców szpiku. Przedsięwzięcie organizowane jest w ramach 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Stań do walki z białaczką
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od Dawcy niespokrewnionego. Dawid Machecki reprezentujący Fundację DKMS zauważa, że cały czas są pacjenci, dla których nie znaleziono Dawcy wśród ponad 30 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. - By zwiększyć szansę na znalezienie Dawcy, organizujemy właśnie Dzień Dawcy Szpiku w Raciborzu – mówi D. Machecki.

Potencjalnym dawcą może zostać każda osoba pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, która waży minimum 50 kg. Procedura rejestracji jest bezinwazyjna i polega na wypełnieniu formularza oraz pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. Całość trwa około 10 minut. Aby dołączyć do grona potencjalnych Dawców, należy zabrać ze sobą dokument z numerem PESEL oraz być ogólnie zdrowym. Szczegóły na: dkms.pl/faq.

Wolontariuszy Fundacji DKMS można spotkać w holu Raciborskiego Centrum Kultury do godziny 19.00.