środa, 26 lutego 2020

imieniny: Aleksandra, Mirosława, Dionizego

RSS

"Dzięwczęta z Auschwitz" - w Bibliotece Miejskiej w Wodzisławiu szykuje się ciekawe spotkanie autorskie

09.01.2019 18:50 | 0 komentarzy | AgaKa

25 stycznia o godzinie 11:00 w Bibliotece Miejskiej w Wodzisławiu Śląskim odbędzie się spotkanie z panią Sylwią Winnik, autorką książki "Dzięwczęta z Auschwitz".

"Dzięwczęta z Auschwitz" - w Bibliotece Miejskiej w Wodzisławiu szykuje się ciekawe spotkanie autorskie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
styczeń
25 piątek

Spotkanie Autorskie z Sylwią Winnik

Start 25.01.2019 o godz. 11:00 wstęp wolny

Pochodząca z Ząbkowic Śląskich autorka zebrała w książce przejmujące wspomnienia dwunastu kobiet, które przeżyły piekło niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

 Książka opowiada o losach kobiet, które trafiły do obozu w wieku kilku lat lub na skraju dorosłości. Zawiera także historię bohaterki, która urodziła się w Auschwitz, a swoją przeszłość rekonstruuje na podstawie wspomnień matki. Reportaż wzbogacają zdjęcia ze zbiorów prywatnych rodzin bohaterek z okresu zanim trafiły do obozu oraz ilustracje z archiwum Muzeum w Auschwitz, wśród nich m.in. fotografie wykonane przez esesmana z albumu znalezionego przez więźniarkę Lili Jacob. Książka jeszcze przed premierą znalazła się w zestawieniu TOP 100 Empiku.

 W styczniu przypadnie kolejna, 74. rocznica Marszu Śmierci, na trasie którego znajdował się Wodzisław Śląski. Ten fakt jest również dobitnie podkreślone w książce - szczególnie w historii jednej z bohaterek, pani Leokadii Rowińskiej, uczestniczki Marszu Śmierci.

Leokadia Rowińska do obozu trafiła w trzecim miesiącu ciąży. Wspomina, jak okrutnie traktowane były kobiety oczekujące potomstwa. Ireneusz, bo takie imię nadała swojemu synkowi, stał się najmłodszą ofiarą Marszu Śmierci. Pochowała go w pudełku po makaronie.

SYLWIA WINNIK -  jest absolwentką dziennikarstwa we Wrocławiu i autorką bloga Czas na Książki. W 2015 roku została wybrana przez czytelników magazynu Fanbook Książkowym Blogerem Roku. Sylwia Winnik jest pomysłodawcą i współorganizatorem Literackiego Festiwalu Czas na Książki.