Czwartek, 23 maja 2019

imieniny: Iwony, Emilii, Dezyderiusza

RSS

SYTUACJA HYDROLOGICZNA:

Profesor Joachim Raczek - założyciel PWSZ Racibórz - został pochowany na Ostrogu

09.01.2019 18:33 | 0 komentarzy | ma.w

Pierwszy rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu zmarł 5 stycznia. Przezył 84 lata. W środę 9 stycznia odbył się jego pogrzeb. Mszę w kościele Św. Jana Chrzciciela odprawili proboszcz Jerzy Hetmańczyk i ksiądz prałat Jan Szywalski. Profesora Raczka żegnali akademicy z AWF Katowice i PWSZ Racibórz. W pogrzebie wzięły udział cztery poczty sztandarowe.

Profesor Joachim Raczek - założyciel PWSZ Racibórz - został pochowany na Ostrogu
Syn profesora Cezary Raczek podziękował przybyłym na pogrze jego ojca
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jeszcze w kościele, na koniec mszy, głos zabrał prof. dr hab Grzegorz Juras z AWF Katowice, który nazwał zmarłego swym drugim ojcem i wspominał wspólną pracę naukową i liczne zagraniczne podróże z J. Raczkiem. "Za to, że był" dziękowała ojcu córka profesora. Jako trzeci wystąpił z przemową prorektor do spraw dydaktyki i studentów dr Paweł Strózik, który reprezentował na pogrzebie władze raciborskiej uczelni. Strózik podkreślał rolę zmarłego przy tworzeniu PWSZ w Raciborzu. Opowiadał jak ważne były dlań odznaczenia "Zasłużony dla PWSZ" i "Zasłużony dla Raciborza" (w 2017 r.). Nad grobem przemawiali jeszcze proboszcz Hetmańczyk i syn J. Raczka - Cezary (przez lata związany z PWSZ, był tam kanclerzem).

W ostatniej drodze profesorowi Raczkowi towarzyszły m.in. reprezentacje raciborskich władz - miejskich (wiceprezydent Michał Fita i przewodniczący rady Leon Fiołka) i powiatowych (wicestraosta Marek Kurpis, etatowy członek zarządu Ewa Lewandowska i obaj wiceprzewodniczący rady - Ryszard Wolny i Władysław Gumieniak).

Na pogrzeb wystawiono 4 poczty sztandarowe: Miasta Racibórz, MKZ Unii Racibórz, ZSOMS Racibórz i PWSZ Racibórz 


Joachim Raczek W latach 1990 - 1996 przez dwie kadencje był rektorem Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Autor kilkuset prac oraz licznych książek opublikowanych w kraju i za granicą.

Był światowej sławy specjalistą w zakresie antropomotoryki i teorii sportu. Wiele jego publikacji miało charakter pionierski dla tych gałęzi nauki. Szczególną uwagę profesor Raczek poświęcił sprawności motorycznej dzieci i młodzieży.

Reprezentował Polskę w Światowej Radzie Nauk o Sporcie i Wychowaniu Fizycznym. Wykładał w renomowanych ośrodkach akademickich Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Austrii, Szwajcarii, Izraela, Czech i Finlandii. Był trenerem kadry narodowej i olimpijskiej. Tworzył międzynarodowe projekty badawcze, realizowane wspólnie z uniwersytetami w Japonii, Brazylii, Egipcie, Austrii, Czechach, Słowacji i Słowenii.

W 2002 roku Joachim Raczek objął stanowisko pierwszego rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu. Był nim do 2007 roku.

Wzorowy katolik, człowiek słynący z uczciwości, skromności, a nade wszystko sprawiedliwych osądów moralnych - tak charakteryzowała go Kapituła Medalu im. Ks. S. Pieczki nadając go profesorowi w 2003 r.