Czwartek, 28 maja 2020

imieniny: Augustyna, Jaromira, Wilhelma

RSS

PiS apeluje o współpracę w powiecie. Chce odpowiadać za szpital i oświatę

09.01.2019 14:41 | 57 komentarzy | mak

Senator Adam Gawęda, poseł Izabela Kloc i była wicestarosta Danuta Maćkowska apelują do nowego starosty powiatu wodzisławskiego Leszka Bizonia o współpracę. - Dla dobra mieszkańców - mówią. Prawo i Sprawiedliwość chce odpowiadać w powiecie za szpital i oświatę. Dlaczego? Przedstawiciele tej partii uważają, że w poprzedniej kadencji wiele w tych dziedzinach zdziałali. Z PiS przy jednym stole zasiadł były starosta Ireneusz Serwotka.

PiS apeluje o współpracę w powiecie. Chce odpowiadać za szpital i oświatę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W środę (9 stycznia) odbyła się konferencja prasowa Prawa i Sprawiedliwości. Wzięli w niej udział przedstawicele partii - senator Adam Gawęda, poseł Izabela Kloc oraz była wicestarosta powiatu wodzisławskiego Danuta Maćkowska (obecnie radna powiatu). Pojawił się również były starosta powiatu wodzisławskiego Ireneusz Serwotka (obecnie radny powiatu z ugrupowania Zgoda i Rozwój). Chwalili się, że skutecznie współpracowali przez 2,5 roku w poprzedniej kadencji. Bo przypomnijmy, że w radzie powiatu wodzisławskiego koalicję tworzyli wówczas przedstawiciele PiS, ZiR oraz Wspólnoty Samorządowej. W nowej kadencji Wspólnota porozumiała się jednak z Koalicją Obywatelską. A PiS i ZiR stały się opozycją.

Kasa dla Śląska, ale czy kasa dla powiatu?

Konferencję prasową otworzył senator Adam Gawęda. - Przed nam bardzo ważny okres - rozpoczął mając na myśli zapowiadany przez premiera Mateusza Morawieckiego rządowy "Program dla Śląska", który - przypomnijmy - przewiduje 70 inwestycji o łącznej wartości sięgającej 40 mld zł. - Wiele z ogniw tego programu może być skierowanych dla powiatu wodzisławskiego. Ale żeby skutecznie realizować program, potrzebna jest współpraca - zaznaczył Gawęda.

Później poseł Izabela Kloc przedstawiła powyborczy krajobraz w śląskim samorządzie. Przypomniała, że PiS rządzi w sejmiku województwa śląskiego. Ale szybko dodała, że brakuje współpracy na linii PiS i niektóre powiaty w naszym regionie. Wymieniła powiaty wodzisławski, raciborski, mikołowski oraz rybnicki. Stwierdziła, że szefowie tych powiatów zamykają się na współpracę z PiS. A bez dialogu nie może być mowy o diagnozowaniu potrzeb powiatów czy ich problemów. A co za tym idzie - jej zdaniem trudno będzie o owocną wsparcie. - Dlatego zwracam się z apelem do obecnie rządzących w tych powiatach o współpracę z Prawem i Sprawiedliwością dla dobra mieszkańców. Bo bez tej współpracy wiele ważnych przedsięwzięć i inwestycji nie będzie możliwych. Tylko współpraca gwarantuje realizację "Programu dla Śląska" - stwierdziła poseł Kloc. - Obecni starostowie tych powiatów powinni schować swoje indywidualne ambicje, bo myślę że często o te ambicje sprawa się rozgrywa - tak oceniła powody obecnego braku współpracy.

Do tanga trzeba dwojga, ale...

Dla obserwatorów sceny politycznej w powiecie wodzisławskim sytuacja może wydawać się niezrozumiała. Nowy starosta Leszek Bizoń mówi, że liczy na współpracę z PiS-em (TUTAJ). Działacze PiS mówią z kolei, że chcą współpracy z władzami powiatu. Ale współpracy nie ma. - Według nas słowa nowego starosty o chęci współpracy są puste - stwierdziła Danuta Maćkowska. - Nie dostaliśmy żadnej szansy na współpracę. Pomimo naszych apeli zostaliśmy odsunięci - dopowiedział senator Gawęda.

Jak konkretnie PiS pojmuje współpracę z obecnymi władzami powiatu wodzisławskiego i jakie ma oczekiwania? - W poprzedniej kadencji bardzo dobrze spisaliśmy się w dwóch dziedzinach: edukacji i ochronie zdrowia. Uważam, że w dalszym ciągu PiS powinno być odpowiedzialne za te dwie dziedziny. Szpital w powiecie wodzisławskim jest sztandarowym przykładem - mówiła poseł Kloc i wymieniała poczynione w poprzedniej kadencji szpitalne inwestycje, jak budowa dwóch traktów operacyjnych. Na pytanie dziennikarzy czy PiS-owi chodzi o miejsca w zarządzie powiatu wodzisławskiego odpowiedziała. - Myślę że obecne władze samorządowe doskonale zrozumieją ten przekaz. Jeśli mamy współpracować, to chcemy być odpowiedzialni za służbę zdrowia i edukację - zaznaczyła.

Więcej w kolejnym wydaniu Nowin Wodzisławskich

Ludzie:

Adam Gawęda

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS), sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego

Ireneusz  Serwotka

Ireneusz Serwotka

Były Starosta Wodzisławski

Izabela  Kloc

Izabela Kloc

Senator VIII kadencji, posłanka na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji, od lipca 2019 europosłanka.