środa, 16 października 2019

imieniny: Gawła, Florentyny, Grzegorza

RSS

Ile kosztowała podatników wizyta prezydenta Dudy?

09.01.2019 18:30 | 5 komentarzy | ma.w

Części samorządowców z rady miasta nie podobało się, że tylko nieliczni mieli bezpośredni dostęp do głowy państwa podczas raciborskiej wizyty Andrzeja Dudy. Radny Michał Kuliga przepytał w interpelacji prezydenta Polowego o jego działania przy tym wydarzeniu.

Ile kosztowała podatników wizyta prezydenta Dudy?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Pominął pan wiele ważnych osób – wytknął włodarzowi radny pytając jakim kluczem dobierał on wąskie grono raciborzan, którzy mogli spotkać się z prezydentem RP w kameralnych warunkach. Michał Kuliga zażądał podania wszystkich kosztów wizyty prezydenckiej i wyliczenia zysków dla Raciborza z tego wydarzenia.

Jak poinformował w odpowiedzi włodarz miasta, łączne nakłady poniesione przed podatników wyniosły 36 418,69 zł. Pieniądze wydano na: nagłośnienie, telebim, wydruki wielkoformatowe, ochronę, karetkę pogotowia, prezent dla Andrzeja Dudy (miecz i kopia graduału), plakaty, występ orkiestry Plania (pod batutą Władysława Mołdrzyka), konferansjerkę (Kamilę Besz z radiowej Vanessy) i reklamę wydarzenia w mediach.

Dariusz Polowy zapewnił radnego, że wybierając wykonawców tych usług samorząd kierował się „zasadą racjonalnego gospodarowania środkami publicznymi”.

– Decyzja o tym, kto został zaproszony na wewnętrzne spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą miała mój autonomiczny i w pełni suwerenny charakter. W doborze kierowałem się ich rolę w życiu miasta, powiatu i regionu. Zgodnie z przyjętym w naszym kraju zwyczajem, na tego typu spotkania zaprasza się również osoby towarzyszące z rodziny – przekazał Kulidze włodarz Raciborza. Względami bezpieczeństwa tłumaczy ograniczenia liczebne przy spotkaniu zamkniętym z A. Dudą. Na koniec swego pisma wskazał, że na otwarte spotkanie raciborzan z głową państwa wysłano kilkaset oficjalnych zaproszeń do miejscowych „vipów”, ale wielu z nich nie skorzystało z tej możliwości. W tym gronie był radny Kuliga.

W rozmowie z nami przyznał, że jednym z powodów sporządzenia interpelacji było jego zdziwienie, że na zamkniętym spotkaniu była obecna radna miejska Magdalena Kusy (żona Tomasza Kusego, polityka PiS, radnego powiatowego), a pozostali rajcy nie mieli takiej możliwości.

(ma.w)


Wydarzenie szczególnej rangi

Tak właśnie określa wizytę Andrzeja Dudy raciborski prezydent. – Głowa państwa wizytowała Racibórz w setną rocznicę odzyskania niepodległości, a mieszkańcy mieli wyjątkową okazję do spotkania z Prezydentem RP – nadmienia Dariusz Polowy. Dostrzega w wizycie korzyści o charakterze wizerunkowym, bo była to okazja do autopromocji miasta na arenie regionalnej i krajowej. – Zawitały do nas największe stacje telewizyjne, redakcje radiowe i prasowe – wylicza włodarz. Zdaniem Polowego wizyta A. Dudy była okazją by zapoznać go z najważniejszymi problemami miasta: walką z niską emisją i użeglowieniem Odry. – Obie kwestie zostały podniesione w rozmowach kuluarowych jak i wystąpieniach publicznych. Nawiązaliśmy wiele nieformalnych kontaktów, które w przyszłości mogą skutkować pozytywnymi decyzjami dla Raciborza – uważa prezydent Polowy.

Ludzie:

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Miasta Racibórz.

Michał Kuliga

Michał Kuliga

Radny Gminy Racibórz