środa, 16 października 2019

imieniny: Gawła, Florentyny, Grzegorza

RSS

Dołącz do walki z nowotworami krwi

07.01.2019 20:13 | 0 komentarzy | d

Po raz trzeci w ramach raciborskiego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych Dawców szpiku.

Dołącz do walki z nowotworami krwi
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W Polsce, co godzinę ktoś kolejny dowiaduje się, że ma białaczkę. Chorują małe dzieci, młodzież, dorośli. Dla wielu z nich jedyną szansą na nowe życie jest przeszczepienie komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Organizatorzy zachęcają do rejestracji wszystkie chętne osoby, które jeszcze nie dołączyły do rejestru Fundacji DKMS bądź żadnej innej bazy potencjalnych dawców szpiku.

Kto może zostać dawcą?

  • każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia;
  • ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi).

Rejestracja jako potencjalny dawca polega na:

  • przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego;
  • pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka;
  • wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi. Pamiętaj - zabierz ze sobą dokument z numerem PESEL!

Na podstawie pobranego wymazu zostaną określone cechy zgodności antygenowej, które wraz z danymi Dawcy przechowywane są w bazie potencjalnych Dawców. Jeśli okaże się, że pacjent, który potrzebuje przeszczepienia szpiku, ma taki sam kod genetyczny jak Dawca znajdujący się bazie - dochodzi do przygotowania procedury pobrania szpiku kostnego lub komórek macierzystych od zarejestrowanego potencjalnego Dawcy. Szczegóły na: dkms.pl/faq.

Akcję zaplanowano na 13 stycznia. Punkt rejestracji zostanie zlokalizowany w Raciborskim Centrum Kultury (ul. Chopina 21). Wolontariusze Fundacji DKMS będą czekać w godzinach: 13.00-19.00.