Czwartek, 18 lipca 2019

imieniny: Erwina, Kamila, Wespazjana

RSS

Seniorzy mają problem z wysiadaniem

08.01.2019 07:00 | 4 komentarze | mak

Przy ul. Plebiscytowej w Rydułtowach powstały nowe zatoki parkingowe. Tuż przy nich wyznaczono miejsca pod przyszłe zieleńce. Sęk w tym, że z powodu zieleńców starsze i schorowane osoby mają problem z wysiadaniem z samochodów.

Seniorzy mają problem z wysiadaniem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kilka miesięcy temu zakończyła się przebudowa ulicy Plebiscytowej w Rydułtowach, czyli powiatowej drogi przy szpitalu. Inwestycja kosztowała prawie 1,5 mln. zł. Efekt jest imponujący. Nowa nawierzchnia, chodniki i - przede wszystkim - nowe zatoki postojowe dla samochodów. Pojawił się jednak problem. Tuż przy zatokach parkingowych wymyślono i wyznaczono miejsca pod przyszłe zieleńce. Na razie to tylko pasy ziemi, ale gdy pojawią się tam krzewy lub kwiaty, to powinno być ładnie. Ale okazuje się, że przez wspomniane zieleńce osoby starsze, schorowane lub niepełnosprawne mają problem z wysiadaniem z samochodów. - Niepełnosprawni i schorowani pasażerowie nie mają możliwości bezpiecznego wyjścia z samochodu. Od razu po prawej stronie jest ziemia - zwróciła uwagę na problem radna z Rydułtów Wiesława Ciurko i zaapelowała na sesji rady miasta o rozwiązanie problemu.

To co jednym wydaje się łatwe...

O ile dla osób zdrowych i sprawnych uchylenie drzwi samochodu, wyjście i przeskoczenie przez zieleniec lub po prostu ominięcie go nie stanowi żadnego problemu, to dla osób schorowanych to nie lada wyzwanie. A czasem rzecz niemożliwa. Tymczasem przy ul. Plebiscytowej znajduje się kościół św. Jerzego, do którego przyjeżdża sporo starszych osób.

Ma być lepiej

Na sesji burmistrz Marcin Połomski podkreślał, że droga jest powiatowa. Z jednej strony przypomniał, że proboszcz parafii pw. św. Jerzego stosuje zasadę, że parafianie, którzy przywożą osoby niepełnosprawne, mogą wjeżdżać na plac kościelny. Z drugiej strony zapewnił, że sprawa zieleńców wzdłuż chodnika została już poruszona z Powiatowym Zarządem Dróg i planowane są działania, które poprawią sytuację.