Wtorek, 19 stycznia 2021

imieniny: Henryka, Mariusza, Erwina

RSS

Epidemia koronawirusa:

Uśmiech za przepisową jazdę

08.01.2019 19:00 | 2 komentarze | juk

Elektroniczne tablice informujące, czy kierowca jedzie zgodnie z przepisami, stanęły w Pszowie. Gdy kierowca jedzie prawidłowo, wyświetla się uśmiech, gdy przeszarżuje - smutna buzia.

Uśmiech za przepisową jazdę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przy ul. Armii Krajowej w Pszowie, tuż obok kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa i Szkoły Podstawowej Nr 3 pojawiły się dwa radarowe mierniki prędkości. Mają informować kierowców, czy prowadzą samochód z dozwoloną prędkością. W efekcie ma się zwiększyć w tym miejscu bezpieczeństwo pieszych oraz rowerzystów.

Jak działają tablice? Po zbliżeniu się do nich samochodu, mierzą jego prędkość. W przypadku, gdy jest ona prawidłowa, na tablicy wyświetla się uśmiechnięta buźka. - Gdy prędkość zostanie przekroczona, buźka zmienia się na smutną, a urządzenie rozbłyśnie na pomarańczowo lub czerwono. Wyświetli się również komunikat z informacją, że na tym odcinku drogi dozwolona prędkość wynosi 50 km/h - informuje Karol Koza, zastępca kierownika działu utrzymania dróg i mostów z wodzisławskiego Powiatowego Zarządu Dróg.

Tablice mają zwracać uwagę i wpływać na świadomość kierowców. Przede wszystkim mają sprawić, że zdejmą oni nogę z gazu. Urządzenia zasilane są energią słoneczną. Zostały zakupione przez Powiatowy Zarząd Dróg oraz Fundację „ORLEN – DAR SERCA”, która przekazała na rzecz powiatu wodzisławskiego darowiznę w wysokości prawie 59 tys. zł.

(juk)