Czwartek, 22 października 2020

imieniny: Halki, Kordiana, Kordelii

RSS

Rekordowy Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Raciborza [ZAPOWIEDŹ]

05.01.2019 19:00 | 0 komentarzy | ż

Impreza rozrasta się z roku na rok. Tym razem "Orszak Trzech Króli" rozpocznie się w trzech miejscach.

Rekordowy Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Raciborza [ZAPOWIEDŹ]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W niedzielę 6 stycznia, a więc w Dzień Objawienia Pańskiego, ulicami Raciborza przejdzie Orszak Trzech Króli. Procesje wyruszą sprzed kościoła Matki Bożej (godz. 14.30), kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa (godz. 15.00) oraz parkingu przy rondzie im. "Solidarności" (nieopodal kościoła św. Mikołaja, godz. 15.00). Uczestnicy pochodów spotkają się przy kościele św. Jakuba na raciborskim rynku o godz. 15.45.

- Zachęcamy do przygotowania strojów, zwłaszcza z elementami koloru czerwonego - informują księża raciborskich parafii.

Najważniejsza historia w dziejach świata opowiadana na nowo

Orszak Trzech Króli jest bezpośrednim nawiązaniem do tradycji wystawiania jasełek ulicznych. Jednocześnie przenosi on wydarzenia sprzed tysięcy lat we współczesność – po to, by ta najważniejsza historia w dziejach świata mogła być opowiadana wciąż na nowo. Dlatego w Orszaku wątki tradycyjne łączą się z najbardziej aktualnymi, by pokazać, że zdarzenia sprzed 2 000 lat wciąż mają znaczenie dla współczesnego człowieka*.

Jedno z pierwszych świąt kościelnych

Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli, stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym – należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół (III wiek w Kościele Wschodnim oraz IV wiek w Kościele Zachodnim). Święto zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominane jest wówczas wydarzenie opisane w Ewangelii Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami lub Magami (w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Nowonarodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Małemu Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło. Po ponad pięćdziesięciu latach przerwy, od 2011 roku jest to w Polsce znowu dzień wolny od pracy, podobnie jak i w wielu innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy Szwajcarii*.


* Informacje dotyczące Orszaku Trzech Króli oraz Święta Epifanii zaczerpnięte z Archidiecezji Krakowskiej.