Czwartek, 25 kwietnia 2019

imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry

RSS

Rozwiąż filozoficzne zagadki z noworocznym prezentem raciborskiej biblioteki i Ibuk Libra

02.01.2019 12:17 | 0 komentarzy | d

W noworocznej, styczniowej odsłonie akcji Prezent od Ibuk Libra, raciborska biblioteka zachęca do lektury publikacji Thomasa Cathcarta „Dylemat wagonika”. Książka dostępna jest na platformie Ibuk Libra w dniach od 1 do 31 stycznia 2019 r.

Rozwiąż filozoficzne zagadki z noworocznym prezentem raciborskiej biblioteki i Ibuk Libra
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wagonik pędzi po torach w niekontrolowany sposób. Przed nim znajduje się pięć osób, a na bocznym torze stoi jeden człowiek. Wyobraź sobie, że znajdujesz się akurat tuż obok zwrotnicy, która może zmienić tor wagonika. W ten sposób uratujesz pięć osób, ale poświęcisz jedną. Czy zdecydujesz się pociągnąć za wajchę? Albo obserwujesz zdarzenie z kładki. Jedyną możliwością uratowania ludzi jest zrzucenie ciężkiego przedmiotu na tory. A ty stoisz tuż obok bardzo grubego faceta... Ta zagadka etyczna, oparta na eksperymencie myślowym z 1967 roku przeprowadzonym przez brytyjską filozof Philippę Foot, zainspirowała wiele żywych dyskusji na całym świecie. Thomas Cathcart w inteligentny i zabawny sposób popularyzuje wiele poważnych teorii. Jedną z nich jest „dylemat wagonika”, a minispecjalizacja zajmująca się tym problemem potocznie nazywana jest „wagonikologią”. W swojej książce autor łączy teorie Jeremy’ego Benthama, Kanta, św. Tomasza z Akwinu, Nietzschego i innych. Dylemat wagonika dla większości ludzi był inteligentną, filozoficzną układanką, dopóki taka historia nie zdarzyła się naprawdę.

Raz w miesiącu, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu zachęca do skorzystania z akcji prezent od Ibuk Libra, w ramach której można sięgnąć po dodatkową nowość wydawniczą. Aby wypożyczyć książkę, wystarczy jedynie dostęp do Internetu i indywidualny kod PIN, który można otrzymać w oddziałach i filiach raciborskiej biblioteki.

źródło: MiPBP w Raciborzu.