Czwartek, 17 października 2019

imieniny: Małgorzaty, Ryszarda, Gabrieli

RSS

Sprawdzamy co nowego w 2019 roku

02.01.2019 11:54 | 2 komentarze | art

W tym roku czeka nas sporo zmian, głównie dotyczących prawa pracy, ale też emerytur. W dużych firmach zaczynają działać Pracownicze Plany Kapitałowe, które mają przynieść wyższą emeryturę w przyszłości, ale też niższą pensję „na rękę” teraz.

Sprawdzamy co nowego w 2019 roku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wzrosła płaca minimalna

W 2019 r. wynosi ona 2250 zł brutto, czyli około 1634 zł na rękę. Z kolei minimalna stawka godzinowa wynosi 14,70 zł brutto. Według wyliczeń ministerstwa pracy, minimalną stawkę wynagrodzenia otrzymuje około 1,5 mln pracowników.

Zakaz handlu w niedzielę coraz bardziej dotkliwy

W 2018 roku zakupy można było zrobić z reguły w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. W 2019 r. na niedzielne zakupy do dużych sklepów będzie się można wybrać jedynie w ostatnią niedzielę każdego miesiąca (wyjątkiem są miesiące kwiecień i grudzień, co związane jest ze świętami wielkanocnymi i bożonarodzeniowymi). Lista niedziel w które w 2019 r. będzie można zrobić zakupy: 27 stycznia, 24 lutego, 31 marca, 14 kwietnia, 28 kwietnia, 26 maja, 30 czerwca, 28 lipca, 25 sierpnia, 29 września, 27 października, 24 listopada, 15 grudnia, 22 grudnia i 29 grudnia.

Waloryzacja emerytur i rent na nowych zasadach

Od 1 marca seniorzy dostaną wyższe renty i emerytury. Rząd planuje wprowadzić waloryzację kwotowo-procentową, co oznacza, że świadczenia najbiedniejszych emerytów wzrosną co najmniej o 70 zł brutto (około 57 na rękę). Dla pozostałych podwyżka odbywać się będzie według procentowego wskaźnika waloryzacji wynoszącego 3,26%. Podniesione zostaną również minimalne świadczenia emerytalno-rentowe. W przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej do 1100 zł brutto i do 825 zł w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Seniorów, którzy są uprawnieni do pobierania dodatków emerytalno-rentowych również czekają podwyżki o 3,26%.

Ułatwienia dla rodzinnych firm

Od 1 stycznia weszło wiele zmian w przepisach, które z założenia mają przyczynić się do uproszczenia prowadzenia działalności gospodarczej. Jedne z najważniejszych nowelizacji, które obejmą również sektor najmniejszych firm, dotyczą możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodu wydatków wynikających z zatrudnienia małżonka i dzieci w prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwie, zwiększenia poziomu kosztów związanych z eksploatacją samochodu do 75% oraz podwyższenia limitu amortyzacji dla aut osobowych, a także podniesienia – z 1,2 mln euro do 2 mln euro – progu przychodów uprawniającego do uzyskania statusu małego podatnika.

Wzrosną mandaty za brak OC

Właściciele samochodu osobowego, którzy o zapłacie OC zapomną na 3 dni, będą ukarani kwotą 900 zł. W przypadku spóźnienia do 14 dni, wzrasta ona do 2250 zł. Jeśli nie zapłacimy OC przez dłuższy czas, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zwróci się do nas z kwitkiem na 4500 zł.

Wypłata tylko na konto

Od 1 stycznia 2019 r. wypłata wynagrodzenia musi odbywać się poprzez przelew na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy. Jeśli zechce otrzymywać gotówkę do ręki, będzie musiał złożyć wniosek o taki sposób wypłaty wynagrodzenia.

Pracownicze Plany Kapitałowe

1 lipca niektórych pracowników obejmie rządowa rewolucja emerytalna, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe. Będą one wprowadzane etapami aż do 2021 r. Na początku PPK będą dotyczyć tylko osób pracujących w dużych firmach, czyli zatrudniających co najmniej 250 pracowników lub przekraczających roczny obrót w kwocie 50 mln euro. W kolejnych latach zmiany obejmą pracowników firm średnich, małych czy budżetówki. W dużych firmach nowe przepisy wejdą 1 lipca 2019 r. i zatrudnieni w nich pracownicy zostaną poinformowani o potrąceniu 2% pensji brutto na Pracowniczy Plan Kapitałowy. Pieniądze te będą zasilać wybrany przez pracodawcę fundusz inwestycyjny. Oprócz tego pracodawca będzie dopłacał do PPK kwotę w wysokości 1,5% brutto pensji a państwo raz w roku dołoży 240 zł. Dodatkowo każdy pracownik może zwiększyć kwotę, która na cel emerytalny jest potrącana z jego pensji do 4%. Wtedy też pracodawca podwyższa swój wkład do 4%. PPK są dobrowolne. Każdy pracownik zostaje automatycznie do nich zapisany, ma jednak możliwość wycofania się z planu.

(art)