Wtorek, 27 października 2020

imieniny: Iwony, Sabiny, Wincentego

RSS

PKS Racibórz ma umowę na transport w powiecie wodzisławskim

31.12.2018 11:45 | 0 komentarzy | ż

W 2019 roku PKS w Raciborzu otrzyma od samorządów z powiatu wodzisławskiego łącznie 3,4 mln zł. W zamian przewoźnik zobowiązał się do wymiany taboru, wprowadzenia biletomatów oraz systemu informacji pasażerskiej.

PKS Racibórz ma umowę na transport w powiecie wodzisławskim
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śląskim podpisana została umowa na obsługę komunikacji publicznej na terenie powiatu wodzisławskiego przez PKS Sp. z o.o. w Raciborzu, w którym większościowy pakiet udziałów posiada Powiat Raciborski.

W imieniu Powiatu Wodzisławskiego umowę podpisali starosta Leszek Bizoń oraz wicestarosta Tadeusz Skatuła, zaś ze strony PKS-u - prezes Damian Knura. W spotkaniu uczestniczył starosta raciborski Grzegorz Swoboda.

Obecnie PKS Racibórz wykonuje na zlecenie Powiatu Wodzisławskiego obsługę komunikacji publicznej na dziewięciu liniach, wykonując codziennie ponad 150 kursów i przewożąc ok. 70 tys. osób miesięcznie. Codzienne trasy obsługuje szesnaście autobusów. Od stycznia 2019 r. przewoźnik rozpocznie obsługę powiatowych linii ze zwiększoną liczbą pokonywanych kilometrów do miliona rocznie oraz w poszerzonej, o dodatkową linię, ofercie przewozowej.

Nowsze autobusy

Umowa określa również, że od 1 kwietnia 2019 r. co najmniej pięć autobusów będzie musiało spełniać normy paliwowe EURO 6 Steep C, a do 1 kwietnia 2021 wycofane mają zostać pojazdy EURO 2 i 3, czyli autobusy wyprodukowane przed 2006 rokiem.

Umowa zakłada również wprowadzanie dystrybucji biletów za pośrednictwem systemu mobilnego oraz systemu dynamicznej informacji pasażerskiej kiedyprzyjedzie.pl.

Miliony dla PKS-u

Świadczenie usług przewozowych finansowane będzie nadal ze środków Powiatu Wodzisławskiego oraz gmin: Gorzyce, Godów i Lubomia, a także po podjęciu stosownych uchwał również przez miasto Wodzisław Śl. Przewiduje się, że na organizację transportu publicznego w 2019 roku samorządy Powiatu Wodzisławskiego przeznaczą 3,4 mln zł.

źródło: Starostwo Powiatowe w Raciborzu, oprac. ż

Ludzie:

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Leszek Bizoń

Leszek Bizoń

Starosta Wodzisławski

Tadeusz  Skatuła

Tadeusz Skatuła

Były starosta wodzisławski