Niedziela, 24 stycznia 2021

imieniny: Felicji, Tymoteusza, Rafała

RSS

Epidemia koronawirusa:

Od nowego roku jeszcze mniej handlowych niedziel

31.12.2018 08:55 | 7 komentarzy | acz

Od 1 stycznia 2019 roku będzie jeszcze trudniej zrobić zakupy w niedzielę. To wynik zmian zapisanych w ustawie, a podpisanych przez Andrzeja Dudę.

Od nowego roku jeszcze mniej handlowych niedziel
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Od 2020 roku wolne od handlu będą tylko: dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia. Ponadto - jak zapisano w ustawie - w Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy tylko do godz. 14.

Badanie na temat stosunku do zakazu handlu przeprowadziły wspólnie portale wp.pl oraz money.pl. Okazuje się, że zakaz ten bardzo mocno dzieli Polaków. 44% badanych popiera zakaz, 44% jest przeciwko zakazowi, a 12% nie ma zdania w tej sprawie. Okazuje się jednak, że choć wyborcy Prawa i Sprawiedliwości w większości popierają zakaz to jednocześnie częściej robią zakupy w wolne niedziele. Przyznaje się do tego 50% wyborców tej partii, a w przypadku wyborców Platformy Obywatelskiej jest to 33% badanych. Badanie przeprowadzono na zlecenie wp.pl i money.pl w dniach 5 - 8 października na reprezentatywnej grupie dorosłych Polaków.

Oprac. (acz)