Poniedziałek, 21 października 2019

imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny

RSS

Zaczytane Wodzisławskie Centrum Kultury

28.12.2018 18:39 | 0 komentarzy | kama

Wodzisławskie Centrum Kultury jako jedna z pięćdziesięciu samorządowych instytucji kultury w kraju zakwalifikowało się do udziału w projekcie „Zaczytany dom kultury 2018” Narodowego Centrum Kultury. Jego celem jest wspieranie czytelnictwa, upowszechnianie dostępności do książek naukowych i specjalistycznych oraz promowanie polskich produkcji muzycznych.

Zaczytane Wodzisławskie Centrum Kultury
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W ramach przedsięwzięcia WCK otrzymało pakiet publikacji, w skład którego wchodzi 12 pozycji książkowych, w tym dwie w języku angielskim oraz cztery wydawnictwa muzyczne. Publikacje te dostępne będą w Dziale Projektów i Animacji Kulturalnej WCK. Po zapoznaniu się z regulaminem i podpisaniu odpowiedniego rewersu, zainteresowani będą mogli wypożyczyć maksymalnie pięć publikacji na okres czterech tygodni.

WCK zachęca nie tylko do korzystania z publikacji otrzymanych z Narodowego Centrum Kultury w ramach projektu „Zaczytany dom kultury 2018”, ale również do pozostałych zbiorów będących w posiadaniu wodzisławskiej placówki. Dzięki realizowanym w ostatnich latach projektom, WCK wzbogaciło się o wiele ciekawych wydawnictw.

Od kwietnia do listopada jednostka brała udział w projekcie NCK „Zaproś nas do siebie”, który zakładał przede wszystkim czerpanie pomysłów z funkcjonowania innych ośrodków kultury oraz dzielenie się dobrymi praktykami. Z każdej takiej wizyty studyjnej jej uczestnicy przywozili ze sobą książki, nośniki audiowizualne czy publikacje. Z kolei dzięki realizacji projektu „Mocni razem – nowe oblicze edukacji kulturowej” dofinansowanego także ze środków NCK w ramach Programu „Bardzo Młoda Kultura 2016-2018”, placówka jest w posiadaniu materiałów dotyczących edukacji kulturalnej oraz wydań związanych z projektami edukacyjnymi.

W mieście działają organizacje i stowarzyszenia z sektora kultury, które mogą być potencjalnymi odbiorcami „kulturalnej biblioteczki”. Z pokaźnego zbioru skorzystać również mogą studenci nauk humanistycznych i kierunków kulturoznawczych, a także osoby piszące prace licencjackie, magisterskie, naukowe z szeroko pojętej dziedziny humanistyki, praktykanci i stażyści pragnący poszerzyć swoją wiedzę.

- Liczymy, że dzięki możliwości skorzystania ze specjalistycznej literatury nasza instytucja przyczyni się do poszerzania wiedzy i szeroko pojętej edukacji kulturalnej. Mamy nadzieję, że dzięki otrzymanym zbiorom nasz dom kultury rozwinie swoją działalność, a także przyciągnie nowych odbiorców naszej oferty - mówi Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.

Publikacje otrzymane w ramach projektu Narodowego Centrum Kultury „Zaczytany dom kultury 2018”:

1. Fotografia, kino i komputer. Aby Warburg jako teoretyk mediów. Karl Sierek

2. IBIDEM 40. Widowisko medialne przygotowane z okazji 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Reż. Konrad Smuga

3. Kostka Rudnika. 4 płyty CD z muzyką elektroniczną

4. Ja nie jestem Amadeusz Mozart. Płyta CD. Leszek Długosz

5. Polska klasa kreatywna. Katarzyna Wojnar

6. Reforma kulturowa 2020-2030-2040. Red. Jacek Żakowski

7. Rocznik Kultury Polskiej wer. ang. Red. Tomasz Kukołowicz

8. Bolesław Prus. „Short stories”. Tł. Bill Johnston, Janusz R. Kowalczyk

9. Symfonia A.D. 966. Konrad Kucz

10. Szkicownik osobisty Waldemar Świerzy. Waldemar Świerzy, Andrzej Pągowski

11. Sztuka polska a Kościół dzisiaj. Analiza sztuki sakralnej w perspektywie jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski. Witold Kawecki

12. Wirtualne ciało sztuki: ochrona i udostępnianie dzieł audiowizualnych. Elżbieta Wysocka

13. Wojna o eter. Media elektroniczne od solidarnościowego karnawału do początków rządów solidarnościowych Sebastian. Ligarski, Grzegorz Majchrzak

14. Zagadnienia polityki polskiej. Joachim Bartoszewicz

15. Droga do Poznania i inne zapiski. Andrzej Horubała

16. Franciszek Walicki we wspomnieniach Anioła Stróża. Franciszek Walicki