Sobota, 5 grudnia 2020

imieniny: Saby, Kryspiny, Wilmy

RSS

Epidemia koronawirusa:
13.12.2018 08:54 | 0 komentarzy | d

Do listy spraw urzędowych, jakie można załatwić przez internet, dołączono możliwość złożenia wniosku o powołanie do Wojsk Obrony Terytorialnej. Dotychczas osoby, które chciały służyć w WOT, musiały w pierwszej kolejności zgłosić się do Wojskowej Komendy Uzupełnień (WKU), aby tam złożyć papierowy wniosek o powołanie do służby. - Teraz jest zdecydowanie łatwiej – zauważa Monika Ligejka, specjalista ds. mediów 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Do WOT przez internet
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Osobista wizyta w WKU nie jest już potrzebna, wystarczy skorzystać z platformy ePUAP, czyli Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej, która jest dostępna na stronie www.epuap.gov.pl. Wniosek o powołanie znajduje się w katalogu spraw, w zakładce „bezpieczeństwo narodowe” i dalej „spełnianie powszechnego obowiązku obrony” – informuje Ligejka.

Chętnych do służby w WOT nie ograniczają już godziny pracy urzędów, sami mogą zdecydować, kiedy złożą wniosek. Dokumentu nie trzeba też podpisywać ręcznie, w tym celu można skorzystać z tzw. profilu zaufanego. Osoby, które skorzystają z tej formy aplikacji, będą mogły liczyć na dodatkowe punkty podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę ponad 17 tysięcy żołnierzy. Misją formacji jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła formowanie w tym roku. Obecnie służy tu ponad 400 „terytorialsów”. Kolejne szkolenia podstawowe rozpoczną się już pod koniec stycznia 2019 roku.