Sobota, 20 kwietnia 2019

imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

RSS

Prezydent w kropce. Nie ma zgody rady w sprawie autobusów

14.12.2018 07:00 | 23 komentarze | mak

Prezydent Wodzisławia Mieczysław Kieca nie może podpisać umowy z firmą Kłosok, która wygrała przetarg na obsługę komunikacji miejskiej. Radni nie dali pieniędzy - projekt uchwały dotyczący zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej nie zdobył większości.

Prezydent w kropce. Nie ma zgody rady w sprawie autobusów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na jakiej podstawie?

– Wszystkim nam zależy na sprawnym transporcie - mówił rajca Łukasz Chrząszcz (Wodzisław 2.0). Wskazywał, że wysoka kwota przetargu to m.in. efekt wymogu zakupu fabrycznie nowych autobusów. Prezydent tłumaczył, że nowe autobusy to jedno z oczekiwań mieszkańców. W reakcji radny Łukasz Chrząszcz odwołał się do wyników ankiety, którą przeprowadził urząd miasta. - Na stronie urzędu miasta była ankieta dotycząca przyszłej komunikacji. Ale nie było ani jednego pytania o jakość taboru - dziwił się radny. Był zaskoczony, że w ankiecie wzięło udział tylko 20 osób. - Jestem zaskoczony, że na podstawie 20 opinii, gdzie w dodatku nie ma pytania o jakość taboru, podejmuje się decyzję o konieczności zakupu nowych autobusów - nie krył zaskoczenia radny Chrząszcz.

Prezydent Mieczysław Kieca zapewniał że katalog konsultacji społecznych był dużo szerszy, że mówił o tym na komisjach. Włodarz zapewniał, że odbywały się spotkania z mieszkańcami wraz z dyskusją, że spływały uwagi mieszkańców do urzędu, również prezydent otrzymywał wiadomości w tej sprawie. - Chcieliśmy przygotować jak najlepszą ofertę dla mieszkańców - argumentował włodarz. - Z moich rozmów z mieszkańcami wynika, że o wiele bardziej interesuje ich, by autobusy jeździły częściej i się nie spóźniały - odpowiedział radny Chrząszcz. Z kolei Mieczysław Kieca odparł, że to m.in. przestarzały tabor powoduje opóźnienia.

Rodzina, auto i kurtki

Radny Adrian Jędryka (PiS) zastanawiał się, czy w obecnej sytuacji finansowej Wodzisław stać na zupełnie nowe autobusy. Użył porównania. - To zupełnie tak, jakby rodzina chciała kupić nowy samochód. Pytają jaki powinien być, czego każdy z członków rodziny oczekuje. Wyszło im, że będzie to wspaniały samochód. Można powiedzieć – full wypas - mówił radny Jędryka. – Ale ta sama rodzina poszła do salonu i okazało się, że ten wymarzony samochód jest dużo droższy, niż zaplanowali. I teraz rodzina musi się zastanowić skąd wziąć środki? Czy ojciec nie kupi kurtek dzieciom na zimę, żeby mieć lepszy samochód? Podobnie jest z naszą komunikacją. Czy ta komunikacja jest na miarę możliwości finansowych Wodzisławia? - dopytywał radny.

Z kolei radni opozycji krytykowali pomysły koalicji, np. by rozważyć zakup tylko kilku nowych autobusów. Albo żeby rozważyć możliwość powołania spółki miejskiej, by nowe autobusy po 5 latach przeszły na własność miasta, a nie przedsiębiorcy.

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.