Czwartek, 17 października 2019

imieniny: Małgorzaty, Ryszarda, Gabrieli

RSS

Prezydent w kropce. Nie ma zgody rady w sprawie autobusów

14.12.2018 07:00 | 23 komentarze | mak

Prezydent Wodzisławia Mieczysław Kieca nie może podpisać umowy z firmą Kłosok, która wygrała przetarg na obsługę komunikacji miejskiej. Radni nie dali pieniędzy - projekt uchwały dotyczący zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej nie zdobył większości.

Prezydent w kropce. Nie ma zgody rady w sprawie autobusów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W poprzednim wydaniu Nowin Wodzisławskich informowaliśmy, że kończy się umowa z firmą Kłosok, która obecnie obsługuje komunikację miejską w Wodzisławiu. Umowę zawarto na lata 2014-2018. Miasto ogłosiło więc nowy przetarg. Tym razem na lata 2019-2023. Wpłynęła tylko jedna oferta. Złożyła ją firma Kłosok. Firma wyceniła usługę na około 17,69 mln zł. Problem w tym, że obecnie miasto nie jest przygotowane na taki wydatek. W wieloletniej prognoznie finansowej zabezpieczono dużo niższą kwotę, bo tylko 13,6 mln zł.

5 grudnia odbyła się ważna sesja rady miasta. Radni mieli podjąć decyzję – czy zwiększyć środki na komunikację w Wieloletniej Prognozie Finansowej (czyli umożliwić prezydentowi podpisanie nowej umowy na komunikację), czy też nie zezwalać na zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej (czyli nie dać zgody na podpisanie umowy).

Długa dyskusja

Przed głosowaniem doszło do burzliwej dyskusji. Debata na temat kształtu komunikacji była kontynuacją szczegółowych rozmów na komisjach.

Prezydent Mieczysław Kieca apelował do radnych o zwiększenie środków. Tłumaczył, że poprawi to jakość komunikacji - autobusy będą zupełnie nowe i klimatyzowane, rozkład jazdy przyjazny pasażerom, będzie więcej ulg, m.in. dla rodzin.

Radni z koalicji (PiS, Wspólnota, ZiR, Głos Pokoleń, Wodzisław 2.0) podnosili, że miasta nie stać na tak kosztowną komunikację. Krytykowali prezydenta, że ten ogłosił tak ważny przetarg za późno (oferty można było składać do 22 listopada). Pytali, czy Wodzisław stać na zupełnie nowe autobusy? Dziwili się, że warunki przetargu nie dopuszczały również używanych autobusów, kilkuletnich, także z normą silnika Euro 6.

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.