Niedziela, 18 kwietnia 2021

imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława

RSS

Podatki w dół. Wbrew prezydentowi

13.12.2018 13:00 | 9 komentarzy | mak

To była pierwsza poważna rozbieżność pomiędzy prezydentem Wodzisławia Mieczysławem Kiecą i większościową koalicją w radzie miasta. Poszło o wysokość stawek podatku od nieruchomości. Prezydent chciał podwyżki, koalicja obniżki.

Podatki w dół. Wbrew prezydentowi
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Również radni z ugrupowania prezydenta - Nasz Wodzisław, apelowali o to, by zmiany wprowadzać, ale tylko w porozumieniu z przedsiębiorcami, po szerokich konsultacjach. Radny Eugeniusz Ogrodnik (Nasz Wodzisław) namawiał, by najpierw sprawdzić jakie są oczekiwania przedsiębiorców i jak widzą wsparcie ze strony miasta. To z kolei wywołało konsternację u radnego Romana Kapciaka (PiS). - Jestem ciekaw, czy w 2017 r., kiedy podnosiliście podatek do maksimum, to też konsultowaliście z przedsiębiorcami? Bo nie słyszałem o takich konsultacjach... - stwierdził.

Z kolei radny Łukasz Chrząszcz (Wodzisław 2.0) podkreślił, że na razie obniżka podatków nie będzie wielka, bo zastana sytuacja finansowa w mieście nie pozwala na większe cięcia. Ale będą kolejne pomysły na wsparcie dla firm. - Proponowana obniżka to dopiero pierwszy krok. W najbliższym czasie przedstawimy projekt ulg, których w Wodzisławiu jeszcze nie było - zapewnił.

Za obniżeniem podatków było 11 radnych, 7 było przeciwnych, 2 wstrzymało się od głosu, 1 osoba nie brała udziału w głosowaniu.

(mak)

O ile radni obniżyli podatek?

W 2019 roku podatek od gruntów związanych z prowadzeniem działałności gospodarczej będzie niższy o 1 gr (wyniesie 0,90 zł/m kw.), od gruntów pod wodami powierzchniowymi niższy o 2,58 zł (2,05 zł), od gruntów pozostałych - bez zmian (0,48 zł), od gruntów niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji niższy o 7 gr (2,97 zł), od budynków mieszkalnych bez zmian (0,77 zł), od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej niższy o 11 gr (22,99 zł), od budynków zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym niższy o 95 gr (9,85 zł), od budynków pod działalność zdrowotną bez zmian (4,70 zł), od pozostałych budynków niższy o 1 gr (7,76 zł).

„Jak za głębokiej komuny”

Po sesji, na której doszło do obniżenia stawek podatków od nieruchomości, na oficjalnej stronie internetowej urzędu miasta w Wodzisławiu został zamieszczony artykuł: „Groszowe obniżki podatków-realna pomoc dla przedsiębiorców?”, w którym prezydent Kieca pyta, czy symboliczna obniżka podatków to realna polityka pomocy przedsiębiorcom, czy pewna forma taniego populizmu i powyborcze zagranie?. Artykuł został przygotowany przez Biuro Prezydenta Miasta.

Po publikacji tego artykułu rozgorzała dyskusja. Część osób stwierdziła, że pokazanie w ten sposób kwestii obniżek - jako formy taniego populizmu - jest stronnicze. Zareagowało stowarzyszenie Wodzisław 2.0. - Panie Mieczysławie Kieca, czy strona Urzędu Miasta to pańskie prywatne medium? Na temat obniżek podatków napisało kilka lokalnych serwisów i wszystkie zacytowały stanowiska obu stron. Tymczasem serwis Urzędu Miasta zafundował nam propagandę jak za głębokiej komuny. Jeśli Pan Prezydent chce prowadzić autopromocję, to sugerujemy publikować takie felietony na stronie swojego komitetu lub stowarzyszenia Nasz Wodzisław. Przypominamy, że serwis Urzędu Miasta jest utrzymywany z pieniędzy podatników - grzmi Wodzisław 2.0 za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jeden z internautów pokazał nawet prezydenta Kiecę w kontekście prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. - Mieczysław Kieca wykorzystuje oficjalną stronę Miasto Wodzisław Śląski do „siania” propagandy. Aż strach co by było jakby temu Panu dać Telewizję. Myślę, że robiłby to samo co Kaczyński - stwierdził internauta.

Również radni koalicji nie kryją zaskoczenia. - Widać, że obniżka bardzo zabolała pana prezydenta - uważa przewodniczący rady miasta Dezyderiusz Szwagrzak. Zdaniem przewodniczącego rady, temat obniżek w artykułe na stronie miasta został potraktowany jednostronnie, a intencje osób, które głosowały za obniżką, są niesłusznie przedstawiane jako „populizm”. - A jeszcze raz powtórzę, że chcieliśmy dać sygnał przedsiębiorcom, że nie będzie corocznego podnoszenia podatków - mówi Szwagrzak.

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.