Piątek, 16 kwietnia 2021

imieniny: Bernadetty, Cecyliana, Kseni

RSS

Podatki w dół. Wbrew prezydentowi

13.12.2018 13:00 | 9 komentarzy | mak

To była pierwsza poważna rozbieżność pomiędzy prezydentem Wodzisławia Mieczysławem Kiecą i większościową koalicją w radzie miasta. Poszło o wysokość stawek podatku od nieruchomości. Prezydent chciał podwyżki, koalicja obniżki.

Podatki w dół. Wbrew prezydentowi
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ustaleniem stawek podatku od nieruchomości na 2019 r. zajęli się wodzisławscy radni podczas drugiego w tej kadencji posiedzenia rady miasta.

Prezydent Mieczysław Kieca przygotował swoje propozycje stawek w projekcie uchwały. Zgodnie z tymi propozycjami stawki podatku od nieruchomości miałyby wzrosnąć (mimo że już teraz są maksymalne, to na przyszły rok możliwy jest wzrost o wskaźnik inflacji).

Z kolei członkowie koalicji w składzie Prawo i Sprawiedliwość, Wspólnota Samorządowa, Zgoda i Rozwój, Głos Pokoleń i Wodzisław 2.0. przygotowali swoje propozycje stawek podatków w formie poprawek do projektu uchwały. Propozycje niższe niż te, które przedstawił prezydent. A w wielu punktach nawet niższe niż stawki, które teraz obowiązują. - Nie chcemy, by Wodzisław Śląski kojarzył się z najwyższymi podatkami - tłumaczył jeszcze przed sesją przewodniczący rady miasta Dezyderiusz Szwagrzak. - To ma być sygnał dla przedsiębiorców - że Wodzisław nie będzie miastem, gdzie każdego roku zwiększa się podatki - dodał.

Przed głosowaniem w sprawie stawek podatków głos zabrał prezydent Mieczysław Kieca. Apelował do radnych, by przyjęli jego propozycje. Zdaniem włodarza obniżka proponowana przez koalicję to forma taniego populizmu i nie wpłynie ona realnie na poprawę sytuacji przedsiębiorców i pojedynczych mieszkańców - właścicieli nieruchomości, bo obniżki będą iluzoryczne. Natomiast dla budżetu miasta przyjęcie obniżek będzie oznaczało zmniejszenie dochodów o około 400 tys. zł w skali roku.

Prezydent na komisjach prosił radnych, żeby nie dokonywać zmian szybko. - Zachęcałem, aby poważnie podejść do wsparcia dla przedsiębiorców i przedyskutować te mechanizmy, które są najistotniejsze, bo dają rozwijającym się firmom największe korzyści – stwierdził.

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.