środa, 19 lutego 2020

imieniny: Arnolda, Konrada, Mansweta

RSS

PILNE:

W Rybniku chronią drzewa przed solą drogową

11.12.2018 08:33 | 0 komentarzy | acz

Dzięki specjalnym matom, przydrożne drzewa rosnące wzdłuż ulicy Kościuszki będą chronione przed solą drogową. Pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej pilotażowo zastosowali ten nowoczesny i ekologiczny system ochrony miejskich drzew na ul. Kościuszki, gdzie ochroną będą objęte 24 lipy kaukaskie.

W Rybniku chronią drzewa przed solą drogową
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Lipy zostały posadzone w pasie drogowym ul. Kościuszki jesienią 2017 r. oraz w części wiosną 2018 r. Podjęte przez ZZM działania mają na celu szczególną ochronę młodych drzew, tak aby dać im maksymalne wsparcie w fazie aklimatyzacji i wzrostu w nowym miejscu.

- Zamontowany system „ODSALAX” gwarantuje pochłonięcie do 93 % soli, która dostałaby się z wodą i błotem pośniegowym w obręb systemu korzeniowego niszcząc go – mówi Joanna Kotynia, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej. - Oczywistym jest, że tego rodzaju ochroną należałoby otoczyć wszystkie drzewa rosnące w pasach drogowych, niezależnie od ich wieku. W fazie doświadczeń i testów pozostają też rozwiązania umożliwiające ochronę nasadzeń niskich – zwłaszcza trawy nasadzonej w pasach drogowych. Na bieżąco monitorujemy nowości wprowadzane na rynek w tym zakresie - dodaje.

Maty odsalające ODSALAX to technologia aktywnej ochrony gleb i roślin przed szkodliwym działaniem soli drogowej. Kompletny produkt składa się z wielorazowej maty ochronnej wypełnionej absorbentem, którym są zrębki uzyskane ze zmielenia wierzby energetycznej. Zrębki te cechują się dużą zdolnością do wchłaniania i zatrzymywania wody. Są biodegradowalne oraz bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Technologia powstała w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej - Program Inteligentny Rozwój 2014-2020. Z tego rozwiązania korzystają już takie miasta jak Warszawa, Kraków, Dobrodzień czy Opole. Koszt przedsięwzięcia to 1870 zł.

Jak widać na załączonych zdjęciach, 7 grudnia pracownicy ZZM zostali przeszkoleni przez firmę w sposobie nakładania mat odsalających (2 drzewa zostały opatrzone matami), resztę drzew zabezpieczą pracownicy ZZM po 18 grudnia.