Wtorek, 19 lutego 2019

imieniny: Arnolda, Konrada, Mansweta

RSS

Finał Szlachetnej Paczki w Wodzisławiu. Rozpoczął się Weekend Cudów

08.12.2018 16:20 | 0 komentarzy | AgaKa

Szlachetna Paczka to obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych projektów społecznych w Polsce. Jest oparta na pracy z darczyńcami i wolontariuszami, którzy pomagają rodzinom w potrzebie. Wolontariusze szukają rodzin, a darczyńcy przygotowują dla nich dedykowaną pomoc. Wszystko odbywa się całkowicie anonimowo.

Finał Szlachetnej Paczki w Wodzisławiu. Rozpoczął się Weekend Cudów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Szlachetna Paczka to przede wszystkim "mądra pomoc". Prezenty otrzymują rodziny lub osoby samotne, które zostały w jakiś sposób dotknięte przez los i jest im ciężko. Chcą jednak walczyć o swoją przyszłość. Ideałem jest dotarcie do rodziny w potrzebie w ciągu pierwszego roku od momentu, gdy nastąpiło w ich życiu załamanie. Paczki nie trafiają zatem do osób, którym się po prostu w życiu "nie chce".

Według danych statystycznych z roku na rok liczba potrzebujących maleje, z kolei liczba darczyńców rośnie. Do akcji rodziny potrzebujące mogą zgłosić się same lub mogą zgłosić je osoby z ich otoczenia. Każda ze zgłoszonych do akcji osób przechodzi jednak weryfikację, czy kwalifikuje się do trafienia na listę potrzebujących. Weryfikacji dokonuje wolontariusz, który nie pochodzi z rejonu zamieszkania danej osoby.

Rodzin / osób potrzebujących z Wodzisławia Śląskiego w tym roku było 56. Każda z nich w ekspresowym tempie znalazła swojego darczyńcę. Osób chętnych do przygotowania paczek było jednak tak wiele, że zdecydowano się na pomoc osobom z województwa opolskiego.

W przygotowanie paczek może być zaangażowana jedna osoba, cała rodzina, firma a nawet całe grono znajomych. Wystarczy, że jedna osoba wybierze rodzinę z listy i wspólnie z członkami rodziny lub znajomymi mogą wspólnie przygotować prezenty.

Prezenty darczyńcy przywozili dziś przez cały dzień do Wodzisławskiego Centrum Kultury, gdzie sztab Szlachetnej Paczki z pomocą strażaków odbierał dary. W momencie naszego przybycia do sztabu wartość paczek przekraczała 122 tysiące złotych, łączna liczba osób przygotowujących dary wynosiła 1804, a łączna liczba paczek przyjętych już przez wolontariuszy wynosiła 582. Dane te zmieniały się jednak z każdą chwilą, finalne znane będą dopiero wieczorem, gdy wszystkie dary zostaną zwiezione do sztabu. Rozwożenie paczek będzie odbywało się jutro, tj. niedzielę.

Redakcja nowin także miała swój udział w akcji.