Wtorek, 19 lutego 2019

imieniny: Arnolda, Konrada, Mansweta

RSS

Wręczono Laury Wolontariatu 2018

08.12.2018 15:54 | 0 komentarzy | mad

Uroczystość zorganizowano 7 grudnia w Raciborskim Centrum Kultury. Nagrody przyznano w dwóch kategoriach: osoba fizyczna oraz organizacja pozarządowa.

Wręczono Laury Wolontariatu 2018
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Laur Wolontariatu w kategorii osoba fizyczna trafił do Cecylii Krziżok. Jest wolontariuszką w Domu dla Dzieci im. Jana Pawła II od 1996 r. Czynnie uczestniczy we wszystkich zajęciach, które się tam odbywają. Pomaga dzieciom w odrabianiu zadań domowych, prowadzi terapię zajęciową, organizuje zajęcia rekreacyjne, wypoczynek letni oraz różnego rodzaju gry i zabawy. Wolontariuszkę cechuje niezwykły dar podejścia do dzieci mających trudności w wypełnianiu obowiązków szkolnych, a także mających kłopoty w nawiązywaniu kontaktu z otoczeniem.

– Na podkreślenie zasługuje jej szczególna umiejętność organizowania różnego rodzaju wycieczek: pieszych, rowerowych oraz autokarowych. Ciekawym doświadczeniem dla dzieci są także wyjazdy pod namiot, podczas których odkrywają nowe miejsca, uczą się samodzielności oraz zdobywają nowe doświadczenia. Pani Cecylia podczas wyjazdów nie tylko opiekuje się dziećmi, ale jest duszą towarzystwa i świetnym kompanem do rozmów – przekazuje magistrat.

Swój czas, który spędza w Domu dla Dzieci, poświęca nie tylko na bezpośrednią pracę z dziećmi. Pomaga także w utrzymaniu porządku zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Kobieta utrzymuje kontakt z wieloma osobami, które już dawno opuściły Dom dla Dzieci. Są to dla niej, jak i dla wychowanków szczególne więzi. Dzielą się z nią swoimi radościami, osiągnięciami i problemami.

Zdobywcą wyróżnienia w drugiej kategorii został Raciborski Związek Drużyn Harcerzy BASTION. Jest to organizacja, która od ponad 25 lat działa na rzecz miejscowej społeczności oraz odgrywa ważną rolę w procesie wychowania młodego człowieka. Wszelka praca na rzecz organizacji wykonywana jest na zasadzie wolontariatu.

- Drużynowi, przyboczni, instruktorzy oraz zastępowi poświęcili swój wolny czas, przygotowując oraz prowadząc w 2018 r. 30 zbiórek zuchowych, a także 100 zbiórek zastępów i drużyn. Do Raciborskiego Związku Drużyn Harcerzy „BASTION” należy około 30 harcerzy oraz 20 zuchów. Zuchy i harcerze uczestniczą nie tylko w zbiórkach, ale także w wieczorach filmowych, spotkaniach świątecznych oraz uroczystościach związanych z obchodami 3-ego Maja, oraz 11 listopada. Wyjeżdżają na biwaki i obozy – czytamy w informacji prasowej.

Jednym z elementów wychowania zuchów i harcerzy jest zdobywanie gwiazdek i stopni harcerskich. Zdobywa się je poprzez realizację określonej „próby”. Każda „próba” zazwyczaj składa się z trzech wymiarów – praca nad sobą (rozwój duchowy, intelektualny, fizyczny), praca na rzecz harcerstwa oraz praca na rzecz społeczeństwa.

źródło: UM Racibórz, opr. (mad).