środa, 24 kwietnia 2019

imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza

RSS

Prezydent Andrzej Duda w Raciborzu [foto, video]

07.12.2018 16:21 | 14 komentarzy | ma.w

Nowiny były w Arenie Rafako od godz. 15.45 i transmitowały na żywo - poprzez Facebooka - przygotowania do podjęcia w Raciborzu głowy państwa. Sala sportowa przeszła gruntowną przemianę na okoliczność wizyty prezydenta RP.

Prezydent Andrzej Duda w Raciborzu [foto, video]
Prezydent RP Andrzej Duda w Arenie Rafako
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Ten news był aktualizowany na bieżąco.

Hala sportowa wypełnia się w miarę upływu czasu, dominują środowiska prawicowe. Przy wejściach do Areny wchodzący są szczegółowo rewidowani, dziennikarzy wpuszczono osobnym wejściem. - To teraz w Raciborzu najbezpieczniejsze miejsce - śmiał się nasz fotoreporter Maciej Kozina.

Przed spotkaniem z mieszkańcami prezydent Duda zaplanował rozmowę z samorządowcami.

O godz. 16.28 otrzymaliśmy informację, że głowa Państwa dotarła na miejsce.

Wydarzenie poprowadzi Kamila Besz, dziennikarka radiowej Vanessy. Obecne są liczne, miejscowe poczty sztandarowe - służb mundurowych i szkół.

Rozpoczęcie spotkania z A. Dudą przedłuża się, prawdopodobnie z uwagi na rozmowę z raciborskimi samorządowcami. Oczekiwanie wypełnia muzyką Orkiestra Dęta Plania pod batutą Władysława Mołdrzyka. Towarzyszy jej wokalistka Joanna Skowyra. Prezentowane są utwory patriotyczne (m.in. pieśń Legionów Piłsudskiego).

O godz. 16.38 przed publiczność wyszła konferansjerka informując, że gość jest już na miejscu, ale prosi o jeszcze chwilę cierpliwości zanim dojdzie do rozpoczęcia oficjalnej wizyty prezydenta.

Boisko w Arenie nie jest jeszcze wypełnione widzami. Trybuny wyłączono z użytku, po jednej stronie wiszą płachty ze zdjęciami promującymi Racibórz, druga część widowni jest zamknięta. W środku jest wielu samorządowców, a także dyrektorzy miejskich instytucji, prezesi spółek raciborskich.

O 16.52 uroczystość wciąż się opóźnia. Trwają rozmowy prezydenta Raciborza z A. Dudą i J. Wieczorkiem. Na "scenie" są już obecni samorządowcy. Z prezydentów Raciborza z przodu stoi wice - Dominik Konieczny. Michał Fita wszedł w tłum.

O 16.54 Andrzej Duda wszedł na boisko. Przywitany został okrzykami i brawami. Na początek odegrano Hymn Narodowy.

Pierwszy głos zabrał Dariusz Polowy prezydent Raciborza. Podziękował za przyjęcie zaproszenia przez A. Dudę i zdecydował się spotkać z raciborzanami. - Jestem niezmiernie zaszczycony, że mogę powiedzieć: witam w Raciborzu prezydenta RP pana Andrzeja Dudę - powiedział Polowy. Przedstawił raciborzan jako zaradnych i pracowitych, a ich potencjał trzeba wykorzystać. - Trzeba zabiegać o każdą złotówkę dla miasta bez obrażania się na scenę polityczną - dodał. - Racibórz leży na Śląsku, nad rzeką Odrą, obok granicy z Czechami. Czesi są zainteresowani budową Kanału Odra - Dunaj. Panie prezydencie proszę o nas pamiętać, potrzebna jest nam Odra żeglowna na całej długości. - podkreślił D. Polowy.

Prezydent Raciborza wspomniał też o 100-leciu odzyskania niepodległości. - Jesteśmy winni to przeszłym i przyszłym pokoleniom - mówił. Dodał, że to początek adwentu, prosił o błogosławieństwo dla prezydenta i dla Raciborza.

Prezydent Duda powiedział, że raciborzanie wybrali mądrego i oddanego miastu prezydenta - Dariusza Polowego. Prezydent RP podkreślił historię Raciborza, że miasto jest starsze niż jego rodzinny Kraków. Nawiązywał do przeszłości miasta. Wspomniał o Polakach, którzy wydawali Nowiny Raciborskie choć miasto nie było polskie.

Gratulował raciborzanom zakasania rękawów, ciężkiej roboty w odbudowie zrujnowanego wojną miasta. Odniósł się do powodzi 1997 gdzie Racibórz znów podniósł się po katakliźmie.

Duda mówił m.in. o smogu. - Niech zadrży ręka każdemu kto wrzuca śmieci do pieca, bo do smogu przyczynia się każdy dymiący komin - apelował. Prezydent odniósł się do COP24 w Katowicach, gdzie uczestniczył. Mówił przy tym o wykorzystaniu węgla dla uzyskiwania energii.

- Nie pozwolę zamordować polskiego górnictwa. Chodzi o madrą transformację. Żeby ludzie pracowali godnie za godną płacę. Życzę sobie, państwu, waszemu samorządowi, z pożytkiem dla Raciborza mądrego zarządzania - kontynuował A. Duda. Chce by po zakończeniu jego kadencji przeciętna rodzina mogła odpowiedzieć, że żyje się jej lepiej niż na początku pełnienia jego urzędu.

O 17.15 zakończono część oficjalną. Rozległy się okrzyki: Andrzej Duda, Andrzej, Andrzej. Prezydent zbliżył się do widowni i witał się indywidualnie z osobami z pierwszych rzędów, rozmawiał i ustawiał się do pamiątkowych zdjęć.

O godz. 17.52 A. Duda opuścił miejsce wydarzenia, na koniec fotografując się z Orkiestrą Plania. Do zdjęcia dołączył prezydent Polowy.

Dariusz Polowy komentuje po wydarzeniu_2018-12-07-173853.mp3
Andrzej Duda wita się z raciborzanami