Niedziela, 20 czerwca 2021

imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny

RSS

Dlaczego wycięto wierzbę przy PKP?

06.12.2018 19:00 | 5 komentarzy | art

Tuż przy budynku dworca kolejowego na pograniczu Osin i Bełsznicy stała ogromna wierzba. Została jednak wycięta. Członkowie Towarzystwa Entuzjastów Kolei są zbulwersowani. Uważają, że okazała wierzba była wizytówką stacji. – To było ogromne drzewo, stare, ale zdrowe. Komu przeszkadzało? Kto wydał zgodę na jego wycinkę? – nie kryje zdenerwowania Jan Psota, członek Towarzystwa Entuzjastów Kolei. Uważa, że drzewo mogło zostać pomnikiem przyrody.

Dlaczego wycięto wierzbę przy PKP?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zgodę na wycinkę wydał Urząd Gminy w Gorzycach. Wniosek o zezwolenie na wycinkę drzewa złożyły PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Wcześniej jednak gmina zwróciła się do PKP PLK o dokonanie przeglądu drzewostanu przy dworcu. W UG Gorzyce wskazują, że sołtys Osin Henryk Tomala kilkakrotnie podczas obrad rady gminy a także na zebraniu wiejskim w Osinach w 2017 wskazywał, że drzewo zagraża bezpieczeństwu.

– Było to związane z tym, że w czasie wichur z drzewa spadały gałęzie, na samochody, na punkty handlowe. Poza tym podczas jednej z burz drzewo zostało rozszczepione. A tam chodzą ludzie, jest dworzec kolejowy, przystanki autobusowe są dwa sklepy. Ze względów bezpieczeństwa nie było innego wyjścia, jak usunięcie tego drzewa - mówi nam Henryk Tomala, sołtys Osin. Jak dodaje, jeszcze za czasów poprzedniego wójta Piotr Oślizło, gmina zwracała się do PKP o przycinkę pielęgnacyjną. – Gdyby wtedy wykonano tą przycinkę, to może dziś nie trzeba było by ścinać tego drzewa – mówi Tomala. Również w kwietniu tego roku, już po wydaniu zezwolenia na wycinkę, gmina zwróciła się do PKP PLK z prośbą o zachowanie drzewostanu poprzez ograniczenie prac do cięć sanitarno-redukcyjnych. Gmina zwróciła uwagę, by uzyskane przez PKP PLK zezwolenie na wycinkę zostało wykorzystane jedynie w przypadku obumarcia drzewa oraz jako podstawa do wykonania znacznej korekty korony drzewa. W PKP jednak uznano, że drzewo należy całkowicie wyciąć.

(art)