Czwartek, 25 kwietnia 2019

imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry

RSS

Prezydent chce wyższych podatków. Co na to nowa koalicja w radzie miasta?

04.12.2018 20:07 | 12 komentarzy | mak

Pierwsza poważna rozbieżność pomiędzy prezydentem Wodzisławia Mieczysławem Kiecą i większościową koalicją w radzie miasta z przewodniczącym Dezyderiuszem Szwagrzakiem na czele. O co poszło? O wysokość stawek podatku od nieruchomości. Prezydent chce podwyżki, koalicja widzi to inaczej.

Prezydent chce wyższych podatków. Co na to nowa koalicja w radzie miasta?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tak było...

Żeby nakreślić tło całej sprawy, należy cofnąć się o rok. Wówczas prezydent Mieczysław Kieca zaproponował nowe stawki podatku od nieruchomości na 2018 r. Stawki maksymalne. Wyższe już być nie mogły. W czasie sesji i podczas komisji rajcy toczyli burzliwe dyskusje, jednak ostatecznie większość rady poparła podwyżki. Te stawki obowiązują do dziś.

Nie wszyscy radni byli wówczas zadowoleni z takiego obrotu sprawy. – Maksymalne stawki spychają Wodzisław na kolejne miejsca pod względem konkurencyjności prowadzenia działalności gospodarczej – grzmiał wtedy radny Arkadiusz Kochanowicz. Wtórował mu radny Dezyderiusz Szwagrzak. - W Wodzisławiu będą wyższe stawki podatkowe niż w Rybniku - nie krył rozczarowania.

Motyw "najwyższych podatków" przewijał się przez całą kampanię prezydencką w Wodzisławiu i nie raz były wykorzystywany w debacie o przyszłości Wodzisławia przez kontrkandydatów Mieczysława Kiecy.

Tak jest...

Mamy nową kadencję, nowy układ sił w radzie miasta, ale też konieczność podjęcia nowych uchwał podatkowych. W tym uchwały dotyczącej stawek podatku od nieruchomości.

Prezydent Mieczysław Kieca przygotował swoje propozycje stawek w projekcie uchwały. Zgodnie z tą propozycją stawki podatku od nieruchomości miałyby wzrosnąć (mimo że już rok temu były maksymalne, to w tym roku możliwy jest wzrost o wskaźnik inflacji).

Co dalej? Koalicja chce obniżki

Wiele osób zadawało sobie pytanie, jak na taką propozycję prezydenta zareaguje koalicja w składzie: Prawo i Sprawiedliwość, Wspólnota Samorządowa, Zgoda i Rozwój, Głos Pokoleń i Wodzisław 2.0.

Już wiadomo. Członkowie koalicji zaproponowali swoje propozycje stawek w formie poprawek do projektu uchwały. Niższe niż te, które przedstawił prezydent. - Nie chcemy, by Wodzisław Śląski kojarzył się z najwyższymi podatkami - tłumaczy przewodniczący rady miasta Dezyderiusz Szwagrzak. Dodaje, że ma to być sygnał dla przedsiębiorców - że Wodzisław nie będzie miastem, gdzie każdego roku zwiększa się podatki.

Koalicja tłumaczy, że propozycje niższych stawek to ma być pierwszy krok. - Zdajemy sobie sprawę, że projekt budżetu na przyszły rok powstał w oparciu o propozycje stawek przygotowanych przez pana prezydenta. Nie chcieliśmy przewracać projektu budżetu, stąd na razie propozycje takich a nie innych obniżek. Ale w przyszłości planujemy kolejne ruchy, w tym atrakcyjne ulgi dla przedsiębiorców, którzy zainwestują w Wodzisławiu - zapowiada Szwagrzak.

Okaże się...

W środę 5 grudnia odbędzie się sesja rady miasta. Wówczas okaże się, które stawki zostaną przegłosowane i będą obowiązywały w 2019 r.

TABELA - stawki

Podatek od nieruchomości

Stawki obowiązujące (na 2018 r.) Możliwe maksymalne stawki na 2019 r. Propozycja prezydenta Propozycja koalicji
Grunty - działalność gosp. 0,91 zł 0,93 zł 0,92 zł 0,90 zł
Grunty - jeziora itp. 4,63 zł 4,71 zł 4,65 zł 2,05 zł
Grunty - niezabudowane; rewitalizacja 3,04 zł 3,09 zł 3,05 zł 2,97 zł
Grunty - pozostałe 0,48 zł 0,49 zł 0,49 zł 0,48 zł
Budynki - mieszkalne 0,77 zł 0,79 zł 0,79 zł 0,77 zł
Budynki - działalność gosp. 23,10 zł 23,47 zł 23,40 zł 22,99 zł
Budynki – materiał siewny 10,80 zł 10,98 zł 10,80 zł 9,85 zł
Budynki - zdrowotne 4,70 zł 4,78 zł 4,78 zł 4,70 zł
Budynki - pozostałe 7,77 zł 7,90 zł 7,85 zł 7,76 zł