Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Leasing, czy wynajem długoterminowy pojazdu?

Ponoszenie całkowitych kosztów z tytułu nabycia środków trwałych (w tym przypadku samochodu), jest zbyt uciążliwe dla większości małych i niektórych średnich firm. Jednorazowy koszt zakupu, może w takiej sytuacji doprowadzić do zachwiania płynności finansowej przedsiębiorstwa, a w konsekwencji - do jego upadku.

Leasing, czy wynajem długoterminowy pojazdu?

Leasing, czyli zaczynamy od podstaw

Jedną z form regulacji zobowiązań z tego tytułu jest leasing. W ramach niego, leasingobiorca jest zobowiązany do uiszczania rat leasingowych, z tytułu posiadania konkretnego aktywu. Jeśli dobrem tym będzie samochód, leasingodawca będzie miał do niego prawo, o ile będzie spłacał w sposób terminowy wszystkie należne raty. Co ważne - będzie miał on również prawo do nabycia danego dobra, po upływie okresu leasingowego. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość potraktowania w/w rat jako kosztów, co automatycznie skutkuje możliwością odliczenia ich od podatku VAT.

Wynajem, czyli jak oszczędzić na zakupie samochodu?

Alternatywą dla leasingu jest wynajem długoterminowy samochodu. Najważniejszą różnicą pomiędzy obydwiema formami posiadania praw co do danego przedmiotu, jest - w przypadku wynajmu - brak możliwości jego późniejszego wykupienia. Oznacza to, że wynajmem długoterminowym będą zainteresowane te podmioty, którym nie zależy na posiadaniu danego środka trwałego na własność, po spłacie wszystkich rat leasingowych.

Oczywiście to nie jedyna korzyść, wynikająca z faktu podjęcia decyzji o wynajmie. Co ciekawe, jest on relatywnie tańszy od leasingu. Oczywiście podanie konkretnej kwoty nie jest w tym przypadku możliwe, gdyż wszystko zależy od tego, jaką umowę podpiszą obydwie strony.

Kolejną zaletą wynajmu długoterminowego samochodu, jest utrzymanie pełnej zdolności kredytowej. W przypadku leasingu, każda rata traktowana jest jako koszt, który jednocześnie obniża w/w zdolność. W przypadku wynajmu, wydatki ponoszone z tego tytułu nie są traktowane jako obniżenie zdolności kredytowej.

Eksploatacja a właściciel

Decydując się na wynajem długoterminowy pojazdu, należy pamiętać, że to jego prawowitym właścicielem nadal pozostaje ta osoba, która "udostępnia go" innym podmiotom. Oznacza to również, że to ona będzie zobowiązana do przestrzegania wszystkich formalności, wynikających z naturalnej eksploatacji samochodu. Tym samym, Klient decydujący się na wynajem, nie będzie musiał przejmować się badaniami technicznymi, bądź też wyborem odpowiedniej formy ubezpieczenia.

Co potem?

Firma świadcząca usługi wynajmu samochodów, może - po ustaniu okresu wynajmu - zrobić z danym pojazdem co tylko chce. Bardzo częstą praktyką jest sprzedaż auta, po cenie zależnej od jego wieku i naliczanej amortyzacji. Właściciel wynajmowanego samochodu, może też przekazać go innemu podmiotowi w formie wynajmu, oczywiście przy założeniu, że poszczególne raty z tego tytułu zostaną nieco obniżone. Dla porównania, zakup samochodu leasingowego, będzie wiązał się z kosztem rzędu 20 procent jego początkowej wartości.

Umowa i... to wszystko!

Podpisanie umowy wynajmu oznacza, że samochód należy już do Klienta i może być przez niego dowolnie użytkowany. Zerwanie umowy (z jednej, bądź z drugiej strony), będzie wiązało się z koniecznością ponoszenia dodatkowych opłat specjalnych, oczywiście w postaci kar.

Jeśli chcą Państwo przekonać się, jakie korzyści wynikają z wyboru tej formy spłaty środków trwałych (a zwłaszcza aut), koniecznie zapraszamy do odwiedzenia strony mirent.pl/nasza-flota/ na której uzyskają Państwo szczegółowe informacje na ten temat.

Materiał zewnętrzny

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].