Sobota, 23 marca 2019

imieniny: Oktawiana, Pelagii, Zbisława

RSS

Czy motywowanie pracowników musi kosztować?

04.12.2018 15:08 | 0 komentarzy | (s)

Pracodawcy, którzy nie mają dużego doświadczenia w motywowaniu pracowników, mają błędne wyobrażenie, że chodzi tu o pieniądze. To prawda: premie i awanse motywują, ale nie są idealne. Z czasem mogą przestać być atrakcyjne. Jak w takim razie podejść do motywowania zespołu?

Czy motywowanie pracowników musi kosztować?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Motywacja może być postrzegana z różnych perspektyw i nie zawsze musi się wiązać z tym, że trzeba wydać pieniądze. Z czasem, kiedy właściciel zacznie dostrzegać korzyści płynące z motywowania pracowników, być może sam będzie chciał ich bardziej nagradzać. Jednak nawet wtedy nie muszą to być ogromne koszty.

Motywacja – od czego zacząć?

Na pewno trzeba stworzyć system motywacyjny. Musi być miarodajny. Nie może nikt być pomijany ze swoją pracą, ale też wszelkie pochwały i nagrody muszą być przyznawane adekwatnie do wysiłków. Motywująco działa docenienie wkładu w realizację projektu, staranne wykonanie, czy wykazanie się. Jeśli pracodawca interesuje się tym, na jakim etapie jest postęp prac, chwali za osobiste sukcesy, podkreśla kompetencje pracownika, może być pewien, że ten da z siebie więcej. 

Życzliwość i uśmiech. To coś, co jest w cenie zawsze. Miejsce pracy, w którym wszyscy się do siebie uśmiechają, a pracodawca nie ma oporów, żeby podejść do członków zespołu, żartować i prowadzić luźne dyskusje, sprawia, że firma jest miejscem przyjaznym. W takim chce się przebywać. Dzięki temu, ludzie chętniej będą wykonywali swoje obowiązki, niż gdyby zawsze byli kontrolowani, obserwowani czujnym okiem przełożonego i krytykowani. To zniechęca.

Jeśli pracodawca wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom swojej grupy podwładnych, szybko to zauważą i się odwdzięczą. Jak to zrobić? Przede wszystkim trzeba ich poznać, żeby mieć świadomość, co naprawdę motywuje poszczególne osoby. A ile pracowników, tyle różnych potrzeb. Można zaproponować coś, co pozwoli się rozwijać, stworzyć przyjazną politykę prorodzinną lub ofiarować bony. Tylko jakie?

Motywowanie poprzez nagrody

Nagrody na pozór wiążą się z kosztem. Jednak jeśli korzysta się z takiej platformy jak Nais.pl, nie trzeba wydawać dużych pieniędzy, by zawsze zapewnić pracownikom atrakcyjną nagrodę, która będzie stanowiła bodziec motywacyjny do dalszej pracy. To innowacyjne rozwiązanie jest proste w obsłudze, a przy tym sprawia, że nagrody nie powszednieją i się nie nudzą. Pracodawca może za jej pośrednictwem przyznać swojemu zespołowi lub jego części określoną sumę środków na wydanie w wielu miejscach. Nie musi ich być wiele, ważniejsze jest to, że… pracownik sam sobie wybiera nagrodę!

To podwładny decyduje o tym, na co spożytkuje swój bon. Może zdecyduje się na ubrania, może będą to książki, karnet na siłownię lub będzie chciał zaprosić bliskich do restauracji. Nagroda nie straci na atrakcyjności, bo za każdym razem, kiedy przełożony zdecyduje się na przyznanie pracownikowi środków, ten będzie mógł wybrać coś innego. Jednocześnie pracodawca ma podgląd do tego, co wybierają pracownicy, więc pośrednio może lepiej ich poznać, a także ich zainteresowania.

Materiał zewnętrzny