Wtorek, 18 maja 2021

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

Cztery pytania do byłego starosty Ireneusza Serwotki

03.12.2018 07:00 | 0 komentarzy | mak

Ireneusz Serwotka zapowiada, że będzie pilnie przyglądał się pracy prezydium i zarządu...

Cztery pytania do byłego starosty Ireneusza Serwotki
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– W poprzedniej kadencji Leszek Bizoń był pana zastępcą. Teraz został starostą. To dobry wybór?

– Trudno oceniać. Tak zadecydowała rada powiatu w tajnym głosowaniu. Nowemu staroście życzę powodzenia.

– Rządy przejmują Wspólnota Samorządowa i Koalicja Obywatelska. Co pana zdaniem ta koalicja oznacza dla powiatu?

– Nie poznaliśmy dzisiaj żadnych szczegółów programu. Więc trudno przewidzieć. Jak wszyscy mogli zaobserwować, nowy przewodniczący rady, który na wstępie deklarował otwartość, nagle zamknął możliwość dalszej dyskusji (to nawiązanie do wniosku Ryszarda Zalewskiego o „wolne głosy i wnioski”, który został jednak odrzucony większością głosów - przyp. red.). Dziwię się, bo to zupełna niekonsekwencja. Od części radnych już usłyszałem głosy oburzenia. Ale czy to tylko trema na nowej funkcji, czy taka będzie praktyka? Dopiero zobaczymy. Natomiast dziś nie usłyszeliśmy żadnego ekspose nowego starosty, a głównie podziękowania. Otrzymałem tytuł wybitnego starosty, jest to na pewno duża satysfakcja. A usłyszeć takie słowa z ust swojego zastępcy, to tym bardziej.

– Jest pan doświadczonym samorządowcem. Pana zdaniem koalicja Wspólnota-KO utrzyma się?

– Okazało się, że doświadczony samorządowiec nie miał za dużo powiedzenia, gdy nowa koalicja się konstytuowała. Nie chcę przepowiadać, czy się utrzyma, bo to nie moja rola. Na pewno życzę powiatowi jak najlepiej. Widać, że nowa rada powiatu nie jest jednolita. Zarząd prezentuje się okazale, dziwię się tylko że nowy starosta nie miał podstawowej wiedzy, gdy mówił o - wówczas jeszcze - kandydatach na członków zarządu. Koleżanka radna pytała o ich wiek, ale odpowiedź na pytanie nie padła (w pewnym momencie sesji radna Joanna Rduch-Kaszuba pytała o wiek proponowanych członków zarządu - przyp. red.). A moim zdaniem trudno na takie i inne tematy nie mówić, chyba że mają to być tematy tabu. Ja sądziłem, że tematów tabu nie będzie. Chcę jednak powiedzieć, że wybór członków zarządu należy uszanować.

– Opozycja będzie silna?

– Większość głosowań była dziś tajna, więc dopiero kolejne obrady pokażą. Przed nami przyjęcie budżetu, sprawy finansowe. Tematy, którymi lubię się zajmować. Jeśli będzie kontynuacja wcześniejszych pomysłów, a taką deklarację dziś usłyszeliśmy, to trudno będzie mnie wtedy nazwać opozycją, bo będę z kontynuacji zadowolony. Natomiast będę pilnie przyglądał się pracy prezydium i zarządu. Dziś koalicja ma sukces, niestety nie usłyszeliśmy nawet kiedy odbędzie się kolejne posiedzenie rady powiatu czy co z komisjami...

Ludzie:

Ireneusz  Serwotka

Ireneusz Serwotka

Były Starosta Wodzisławski