środa, 27 maja 2020

imieniny: Jana, Juliusza, Radowita

RSS

Kacper upiekł sernik dla żołnierza z Afganistanu

02.12.2018 07:00 | 0 komentarzy | mak

Dzieliły ich tysiące kilometrów, a mimo to nawiązali przyjaźń. Najpierw listowną, potem internetową. Kacper Szopa z Wodzisławia marzył o spotkaniu twarzą w twarz. Wreszcie udało się! Major Stanisław Skalski z Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie odwiedził Szkołę Podstawową nr 10 w Wodzisławiu, gdzie uczy się Kacper. Młody wodzisławianin najpierw dał popis swoich tanecznych umiejętności, a później częstował żołnierza sernikiem, który sam upiekł.

Kacper upiekł sernik dla żołnierza z Afganistanu
Kacper Szopa z Wodzisławia i major Stanisław Skalski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kiedy rok temu uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Wodzisławiu Śląskim przygotowywali dla polskich żołnierzy przebywających na misji w Afganistanie kartki na święta, chyba nikt nie przypuszczał, jak mocna zrodzi się z tego współpraca. Kolorowe kartki wzruszyły żołnierzy i ozdobiły bazę wojskową w dalekim Afganistanie. Do szkoły nadeszły podziękowania, a zmotywowani tym uczniowie postanowili zaskoczyć żołnierzy po raz kolejny - tym razem wielkanocnymi kartkami, pisankami i zajączkami. Później była wideokonferencja z żołnierzami stacjonującymi w bazie wojskowej w Bagram w Afganistanie. Do wideokonferencji dołączyli również żołnierze z bazy w Gamberi.

Goście specjalni

Ukoronowaniem niezwykłej współpracy stała się uroczysta akademia z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Akademia odbyła się 19 listopada w Szkole Podstawowej nr 10 w Wodzisławiu. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz miasta, kuratorium oświaty oraz goście specjalni – kombatanci, weterani i żołnierze. - Wielkim zaszczytem dla nas jest obchodzić tak ważne święto, jakim jest 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, w obecności tak zacnych gości - mówiła dyrektor szkoły Irena Bukowska.

Wzruszenie w Afganistanie

Patriotycznym występom uczniów przyglądał się major Stanisław Skalski - przedstawiciel VII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. - Nie ukrywam wzruszenia, że tutaj jestem - zwrócił się do uczniów. I to do nich zaadresował najcieplejsze słowa. - Otrzymaliśmy od was kartki ze świątecznymi życzeniami. Byliśmy szczęśliwi, mogąc je czytać. Mocno nas to dotknęło. Sam wielokrotnie zastanawiałem się, czy wy - pisząc te kartki - zdawaliście sobie sprawę z tego, jak wiele one znaczą dla nas w Afganistanie. To były z serca płynące życzenia. Bardzo wam za nie dziękuję - podkreślił.

Major Skalski przypomniał też, że kartki od uczniów z Wodzisławia docenił prezydent Andrzej Duda, który odwiedził polską bazę wojskową a Afganistanie. - Przyznam, że wasze kartki wywołały u pana prezydenta ogromne zainteresowanie. Mimo napiętego grafiku pan prezydent chyba ze 20 minut je oglądał - powiedział żołnierz.

Flaga, która dumnie powiewała...

Major Stanisław Skalski przybył do szkoły w Wodzisławiu ze specjalną misją. Na prośbę pułkownika Grzegorza Potrzuskiego - dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego VII zmiany misji RESOLUTE SUPPORT w Afganistanie - przekazał szkole Flagę Narodową wraz z certyfikatem autentyczności. - Ta flaga dumnie powiewała nad polską bazą w Bagram w Afganistanie. To nasz dowód wdzięczności, uznania oraz szacunku dla pani dyrektor i całej szkolnej społeczności - podkreślił major.

To nie był koniec podarunków. Przedstawiciel Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Rybniku - szef wydziału rekrutacji major Wacław Wojaczek, przekazał pamiątkowy ryngraf za wieloletnią współpracę szkoły z Wojskiem Polskim. - Składam wyrazy uznania za krzewienie postaw patriotycznych wśród uczniów tej szkoły - powiedział Wacław Wojaczek.