Czwartek, 14 listopada 2019

imieniny: Rogera, Serafina, Agaty

RSS

Decyzja zapadła. W Krzanowicach opłata za śmieci w górę

28.11.2018 13:00 | 0 komentarzy | mad

– To uchwała, która wszystkich boli – zapowiedział jej procedowanie przewodniczący Jan Długosz na sesji rady, którą zwołano na 27 listopada.

Decyzja zapadła. W Krzanowicach opłata za śmieci w górę
Burmistrz Andrzej Strzedulla przedstawiający radnym powody podniesienia opłaty, obok siedzi radca prawny Aleksander Żukowski.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Umowa z firmą Remondis, która wywozi śmieci z Krzanowic, wygaśnie z końcem tego roku. Urzędnicy byli więc zobowiązani na rozpisanie nowego przetargu, dokonali tego w październiku. Zainteresowane było tylko jedno przedsiębiorstwo, to obecne. Za usługę zażądało jednak więcej niż dotychczas. Cena brutto za realizację zadania w 2019 roku ma wynieść ponad 1 mln 263 tys. złotych. Jest to tym samym znaczny wzrost w porównaniu z rokiem bieżącym, bo umowa na rok 2018 opiewa na kwotę lekko ponad 939 tys. złotych; to około 30-procentowy wzrost.

– Tak duża zmiana cen nie dotknęła tylko gminy Krzanowice – poinformował radnych burmistrz Andrzej Strzedulla, pokusił się o porównanie opłat za wywóz śmieci z niektórych gmin powiatu raciborskiego i wodzisławskiego. W zestawieniu podał m.in. gminę Nędza, gdzie jak zaznaczył to w 2018 roku kosz wywozu odpadów komunalnych wyniósł lekko ponad 1 mln 28 tys. zł, a w 2019 ma wynieść ponad 1 mln 205 tys. złotych. – W przypadku innych gmin te różnice są jeszcze większe – argumentował, przedstawiając kolejne zestawienia. Mówił, że koszty związane z działalnością systemu odbioru odpadów komunalnych rosą w sposób lawinowy. Zauważył, że w ciągu dwóch lat kwota za wywóz śmieci w Krzanowicach poskoczyła o 100 procent.

- Wysokości stawek pokryją koszty funkcjonowania systemu w 2019 roku, o ile liczba mieszkańców nam się nie zmniejszy – komentował szef Krzanowic, dodając jednak, że na „koszty funkcjonowania etatu, pani, która zajmuje się gospodarką odpadami, już najprawdopodobniej pieniążków nie wystarczy”. Etat będzie pokryty z budżetu gminy.

Ludzie:

Andrzej Strzedulla

Andrzej Strzedulla

Burmistrz Krzanowic.

Andrzej Woźniak

Andrzej Woźniak

Radny gminy Krzanowice

Damian Kurka

Damian Kurka

Radny gminy Krzanowice

Jan Długosz

Jan Długosz

Radny gminy Krzanowice

Józef Kocem

Józef Kocem

Radny gminy Krzanowice

Piotr Nachlik

Piotr Nachlik

Radny gminy Krzanowice